Медия без
политическа реклама

Индия е създала ракетен двигател с 3D принтер

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) успешно изпробва ракетен двигател, създаден с помощта на адитивна технология - метод за създаване на триизмерни обекти чрез добавяне на материал слой по слой, или с други думи 3D печат. Очаква се това да даде тласък на развитието на космическата индустрия на страната.

3D-принтираният двигател е тестван на 9 май. Агрегатът, който изгаря хиперголична смес от диазотен тетраоксид и монометилхидразин, работи в продължение на 665 секунди, което е голямо постижение за учените. Такива двигатели се използват в малките по размер ракети PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) на Индия.

ISRO отбеляза, че използването на адитивната технология е намалило броя на частите на двигателя от 14 на 1. В резултат на това от конструкцията са премахнати 19 заварени съединения и са направени значителни икономии на суровини за производството. Освен това подходът за 3D принтиране е намалил времето за производство на двигателя с 60 %.

Да припомним, че високата 44 метра ракета PSLV е един от инструментите за доставяне на товари в орбита заедно с LVM-3, друга индийска ракета. PSLV може да изстрелва до 1750 кг полезен товар в слънчевосинхронни полярни орбити на височина 600 км. Новата технология на двигателя може да увеличи темпото на изстрелване в космоса. Индия също така има амбициозни планове за пилотирани мисии, включително кацане на астронавти на повърхността на Луната и създаване на база на спътника на Земята до 2047 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ISRO, PSLV, ракетен двигател

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?