Медия без
политическа реклама

Американски милиардер иска да купи TikTok

Целта му е да ограничи влиянието на големи платформи, които той вярва, че унищожават обществото и застрашават децата

Unsplash

Франк Маккорт, американски милиардер в областта на недвижимите имоти, има за цел да купи TikTok, за да спаси интернет от лапите на големи платформи, за които той твърдо вярва, че унищожават обществото и застрашават децата.

В Съединените щати Маккорт е най-известен като бившия собственик на бейзболния отбор Лос Анджелис Доджърс, докато в Европа той е настоящият собственик на легендарния футболен клуб Олимпик Марсилия, сред феновете на който е френският президент Еманюел Макрон.

В продължение на години Маккорт се противопоставя на силата на големите технологични платформи, обвинявайки ги, че вредят на децата и помагат да изкарат света извън релсите.

Като последен пример той цитира политическите катаклизми във Франция, където крайната десница може да си осигури решителна победа на предстоящите парламентарни избори.

"Има много вълнение, много хаос, много поляризация. Е, знаете ли какво, алгоритмите работят добре. Те ни държат в това постоянно състояние. Време е за промяна."

Маккорт казва, че първоначално е бил мотивиран да действа от заплахата, идваща от социалните медии за седемте му деца.

„Този ​​интернет е хищнически. Той нанася много щети на децата. Виждаме безпокойството, депресията и деца, които отнемат живота си“, казва той.

За да се справи с проблема, Маккорт води кампания за „нов интернет“, който, както той твърди, ще изтръгне контрола върху мрежата от големи платформи като Instagram, YouTube, TikTok или X.

„Тези платформи имат стотици хиляди индивидуални данни за всеки от нас. И не става въпрос само къде пазаруваме или какво обичаме да ядем, или къде присъстваме физически. Става въпрос за това как мислим, какви са емоциите ни, как реагираме, как ние се държим", казва той.

Маккорт предвижда нов интернет, който той описва като децентрализиран протокол с отворен код, където потребителите контролират собствените си данни, независимо от приложението за социални медии, което използват.

Придобиването на TikTok ще даде на проекта му, известен като Project Liberty, изцяло нов мащаб, привличайки легиони от потребители, предимно по-млади хора, казва той. Project Liberty счита пионера в интернет Тим ​​Бърнърс-Лий за поддръжник, заедно с Джонатан Хайд, професор от Нюйоркския университет, чиято последна книга „The Anxious Generation“ твърди, че въздействието на социалните медии върху младите хора е опустошително.

Маккорт не е единственият, който има интерес към притежаваната от Китай платформа, като бившият министър на финансите на Тръмп, Стив Мнучин, също е предложил оферта.

Тези планове, които според някои са пресилени, следват законопроект, подписан от президента на САЩ Джо Байдън през април, даващ на TikTok 270 дни, за да намери купувач, който не е от Китай, или ще бъде забранен в страната.

Не е сигурно обаче, дали TikTok в крайна сметка ще бъде продаден. Компанията се бори срещу закона в американските съдилища, а китайското правителство заяви, че няма да приеме продажбата на една от най-успешните технологични марки в страната.

„Загрижеността на правителството на САЩ е, че данните на 170 милиона американци се събират и изпращат в Китай“, което „разбира се“ представлява заплаха за националната сигурност, казва Маккорт. Според него това е предупредителен знак за хората да разберат, че дори на други платформи техните данни се изтриват и изпращат някъде. „Може би не отиват в Китай, а някъде, контролирани от някой, който има всичко за вас, и това не е правилно. Това е недемократично“, твърди той.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата