Медия без
политическа реклама

Китай изпрати трима тайконавти на космическата си станция

Корабът "Шънчжоу-19" успешно се скачи с Небесния дворец в околоземна орбита

30 Окт. 2024
Ракетата носител на 19-ия Божествен кораб се отделя от площадката за изстрелване
ЕПА/БГНЕС
Ракетата носител на 19-ия Божествен кораб се отделя от площадката за изстрелване

Китайски космически кораб се скачи успешно тази сутрин наше време с околоземната станция на страната.

Корабът "Шънчжоу-19" ("Божествен кораб 19") с трима тайконавти на борда, включително една жена, бе изстрелян в 4:27 ч. местно време (22:27 ч. българско) от Центъра за изстрелване на спътници „Джукуан“ в Северозападен Китай с ракета „Лонг Марч-2F“. След полет, продължил около 6 часа и половина, точно в 11:00 ч. (5:00 ч. българско време) той се скачи плавно с китайската космическа станция "Тянгун" ("Небесен дворец").

Екипът от двама мъже и една жена ще замени тайконавтите, които през последните шест месеца живееха в станцията, като провеждаха различни експерименти и поддържаха съоръжението. Новите трима обитатели на "Тянгун" ще останат в орбита до април или май 2025 г. Те ще извършат т.нар. космически разходки (излизане в открития Космос) и ще инсталира ново оборудване за защита на станцията от космически отпадъци и ще продължи изследователската програма.

China launches the Shenzhou-19 mission to the country's space station. The new set of astronauts will take over from the Shenzhou-18 crew, who have been in o...

Новият командир на мисията - Цай Сючже, е пътувал с мисията „Шънчжоу-14“ през 2022 г., докато другите двама, Сонг Линдун и Уанг Хаодзе, летят за първи път. Сонг и Уанг са родени през 90-те години на миналия век и са възпитаници на третата вълна за набиране на китайски астронавти, като са преминали през строг процес на тестване и обучение, отнемащ години.

„Състоянието на екипажа е добро и изстрелването е успешно“, съобщи китайската държавна телевизия.

Китай изгради своя собствена космическа станция, след като беше изключен от Международната космическа станция, главно поради опасенията на САЩ относно цялостния контрол на китайската армия върху космическата програма. Най-голямата азиатска страна се превръща в космическа сила, като стана третата държава след СССР/Русия и САЩ, изпратила в Космоса свой кораб с хора, наричани тайконавти, по подобие на руските космонавти и американските астронавти.

Китайската лунна програма е част от нарастващото съперничество със САЩ и други страни, включително Япония и Индия. Китайската космическа агенция вече изпрати и сонда на Марс. Страната има за цел да изпрати човек на Луната преди 2030 г., което ще направи Китай втората държава след САЩ, която ще постигне това. Пекин също така планира да изгради изследователска станция на Луната и вече е прехвърлил скални и почвени проби от Луната - за първи път от десетилетия насам, и е инсталирал луноход на слабоизследваната обратна страна на земния спътник.

САЩ същевременно планират да пратят астронавти на Луната за първи път от повече от 50 години, въпреки че по-рано тази година НАСА отложи крайната дата за 2026 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

тайконавти, Космос

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?