Вчера азиатските фондови пазари и фючърси постепенно започнаха да се възстановяват след един от най-силните спадове през последните години по време на търговската сесия в понеделник. На този фон много криптовалути, начело с биткойна, също показаха възстановяване.
Биткойнът (BTC) се изкачи над 56 000 щатски долара, като увеличи стойността си с 6% и отбеляза най-високия си дневен ръст от началото на май. Както съобщава CoinDesk, други криптовалути последваха примера на биткойн, като Ethereum (ETH) и XRP се повишиха с 8%, а BNB Chain (BNB) - с 12%. Solana (SOL) поведе възстановяването с 16-процентно увеличение. Индексът CoinDesk 20 (CD20), който включва най-големите токени по пазарна капитализация (с изключение на стабилните монети), се повиши със 7,26%, като обемът на търговията надхвърли 95 млн. долара.
На японската фондова борса Topix индексът се повиши с около 10%, тъй като йената отслабна спрямо долара, прекъсвайки петдневна серия от печалби. Фючърсите върху индекса S&P 500 се повишиха с 1,5%, а Nasdaq 100 - с 2,1%. Също така появата на надежда за по-бързо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ след срива на световните пазари в понеделник спомогна за възстановяване на оптимизма сред инвеститорите.
Въпреки това анализаторите на криптопазара остават предпазливи по отношение на продължаващия растеж на основните токени. "Възможно е да видим корективен отскок на цената на биткойна", заяви пред CoinDesk Руслан Лиенха, ръководител на базираната в Кипър фирма за криптовалути YouHodler. "Този ръст обаче вероятно ще бъде ограничен поради преобладаващия песимизъм на световните пазари."
Той също така отбеляза, че неотдавнашният спад на биткойн не е много по-лош от спада на японския индекс Nikkei, което показва, че настоящите настроения се дължат на външни фактори, а не на проблеми в рамките на криптопазара. "Не е ясно дали навлизаме в мечи пазар, но много ще зависи от динамиката на фондовите пазари през този месец", добави Лиенка.
Припомняме, че в понеделник пазарите на криптовалути и световните фондови пазари преживяха един от най-дълбоките спадове през последните години. Силната йена предизвика разпродажби, засилвайки спада, започнал на фона на геополитическото напрежение в Близкия изток. Индексът Topix 100 отбеляза най-големия си спад от 2011 г. насам. В същото време цената на биткойна в йени на базираната в Токио борса bitFlyer спадна с почти 15%, което е значително повече от цената му в долари на западните борси.
Важно е да се отбележи, че институционалните инвеститори също разпродадоха притежаваните от тях биткойни чрез ETF-и, което доведе до значителни изходящи потоци. Листваните в САЩ финансови активи регистрираха нетни изходящи потоци в размер на 168,4 млн. долара, което общо за текущия месец е над 300 млн. долара.