NASA проведе уникален експеримент, насочен към изучаване на Северното сияние с горните слоеве на атмосферата на Земята. От полигона Покер Флет в Аляска са били изстреляни две ракети, които са прелетели през полярното сияние, оставяйки в небето загадъчни сини огньови и бели следи. Завладяващото зрелище можеше да бъде наблюдавано от централната и северната част на Аляска.
Експериментът стана част от проекта AWESOME (Auroral Waves Excited by Substorm Onset Magnetic Events), целта на който е да се изследва как Северното сияние влияние на термосферата /слой от атмосферата на височина от 50 до 560 км/. Учените искат да изяснят може ли енергията, отделяща се от Северното сияние, да наруши стабилността на термосферата, което пък може да повлияе върху радиовръзките, спътниковата навигация и работата на космическите апарати.
Първата ракета — Terrier-Improved Malemute (с дължина 13 м) беше изстреляна в 4:30 часа сутринта на 25 март. Тя достигна височина 80–180 км и изстреля специални прибори за измерване на магнитните смущения, плътността на атмосферата и промените в налягането в зоната на Северното сияние.
Втората ракета — Black Brant XII (21 м) — стартира след 15 минути. На различни височини тя разпиляваше трасиращи газове с розов, син и бял цвят, които позволиха да се визуализират въздушните потоци и поведението на частиците в условията на силни смущения.
Процесът бе наблюдаван от изследователи и студенти от Университета на Аляска.
Изучаването на Северното сияние не е просто научно любопитство. Активността на полярните сияния е свързана с процесите на Слънцето, които предизвикват изхвърляния на плазма и магнитни бури. Тези явления могат да изведат от строя спътници и да нарушат работата на GPS-навигацията, като създават смущения в радиовръзката, особено в полярните райони. Те оказват влияние и на електрическите мрежи, водейки до проблеми при енергоснабдяването - през 1989 г. слънчева буря прекъсна електричеството в Канада.
NASA ще продължи изследването, за да се научи по-добре да прогнозира "космическото време", да предотвратява техногенни сривове и да адаптира технологиите към измененията в атмосферата.