Медия без
политическа реклама

NASA изстреля ракети в Северното сияние

Експериментът е за изучаване на атмосферата

29 Март 2025
Експериментът на NASA доведе до уникално зрелище
NASA
Експериментът на NASA доведе до уникално зрелище

NASA проведе уникален експеримент, насочен към изучаване на Северното сияние с горните слоеве на атмосферата на Земята. От полигона Покер Флет в Аляска са били изстреляни две ракети, които са прелетели през полярното сияние, оставяйки в небето загадъчни сини огньови и бели следи. Завладяващото зрелище можеше да бъде наблюдавано от централната и северната част на Аляска.

Експериментът стана част от проекта AWESOME (Auroral Waves Excited by Substorm Onset Magnetic Events), целта на който е да се изследва как Северното сияние влияние на термосферата /слой от атмосферата на височина от 50 до 560 км/. Учените искат да изяснят може ли енергията, отделяща се от Северното сияние, да наруши стабилността на термосферата, което пък може да повлияе върху радиовръзките, спътниковата навигация и работата на космическите апарати.

Streaming now at https://abc7chicago.com/watch/live/11064984/.NASA said vapor tracer payloads would be brightly visible in the Alaska sky after the launch of...

Първата ракета — Terrier-Improved Malemute (с дължина 13 м) беше изстреляна в 4:30 часа сутринта на 25 март. Тя достигна височина 80–180 км и изстреля специални прибори за измерване на магнитните смущения, плътността на атмосферата и промените в налягането в зоната на Северното сияние.

Втората ракета — Black Brant XII (21 м) — стартира след 15 минути. На различни височини тя разпиляваше трасиращи газове с розов, син и бял цвят, които позволиха да се визуализират въздушните потоци и поведението на частиците в условията на силни смущения.

Процесът бе наблюдаван от изследователи и студенти от Университета на Аляска.

Изучаването на Северното сияние не е просто научно любопитство. Активността на полярните сияния е свързана с процесите на Слънцето, които предизвикват изхвърляния на плазма и магнитни бури. Тези явления могат да изведат от строя спътници и да нарушат работата на GPS-навигацията, като създават смущения в радиовръзката, особено в полярните райони. Те оказват влияние и на електрическите мрежи, водейки до проблеми при енергоснабдяването - през 1989 г. слънчева буря прекъсна електричеството в Канада.

NASA ще продължи изследването, за да се научи по-добре да прогнозира "космическото време", да предотвратява техногенни сривове и да адаптира технологиите към измененията в атмосферата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

NASA