Половината от всички работни задачи ще бъдат извършвани от роботи до 2025 г. Това ще изостри неравенството, се казва в доклад на Световния икономически форум. В момента, около 1/3 от всички задачи се изпълняват от машини.
В него се казва, че „революцията на роботите“ ще създаде 97 милиона работни места по целия свят, но и ще унищожи почти толкова, застрашавайки някои общности.
Най-застрашени от автоматизацията са рутинните или ръчните задачи в администрацията и обработката на данни са най-застрашени от автоматизацията, твърди WEF.
Изследванията на форума обхващат 300-те най-големи компании в света, в които работят осем милиона души. Повече от 50% от анкетираните работодатели заявиха, че очакват ускоряване на автоматизацията на някои роли в своите компании, а 43% смятат, че е вероятно да бъдат съкратени работни места заради технологиите.
WEF заяви, че пандемията е ускорила приемането на нови технологии, тъй като компаниите се стремят да намалят разходите и да възприемат нови начини на работа. Затова работниците сега да се изправят пред двойната заплаха - от „ускоряване на автоматизацията и последиците от рецесията Covid-19“.
„Тези неща задълбочиха съществуващите неравенства на пазара на труда и обърнаха ползите от заетостта след световната финансова криза от 2007-2008 г.“, каза Саадия Захиди, управляващ директор на WEF.
По-притеснително е, че не се действа активно в търсене на алтернативна заетост. „Прозорецът за възможност за проактивно управление на тази промяна се затваря бързо“, притеснен е Захади.
Мястото на хората ще бъде там, където се разчита на човешки умения, като консултиране, вземане на решения, разсъждения, комуникация и взаимодействие.
Но се очаква милиони рутинни и ръчни дейности да се извършват само от машини, а това ще засегне най-ниско платените и най-нискоквалифицираните работници.