Учени от Технологичния университет в Нанянг, Сингапур (NTU Singapore) работят по контактни лещи за добавена реалност (Augmented Reality - AR), които могат да показват виртуална информация направо в зрителното поле на носещия ги.
Най-интересното свойство на тези високотехнологични лещи обаче е, че според официално съобщение от университета, те ще могат да се захранват ... с човешки сълзи.
Екипът е започнал разработката на гъвкава батерия, приблизително толкова тънка колкото човешката роговица. Тя може да съхранява електричество, когато е в контакт със солен източник, който може да бъде намерен в сълзите.
Самата батерия е изработена от биосъвместими материали. В разработката не са използвани проводници или "токсични материали", което обещава по-комфортно изживяване в сравнение с някои други умни контактни лещи, представени в миналото.
„Най-често срещаната система за зареждане на батерии за умни контактни лещи изисква метални електроди в лещата, които са вредни, ако са в досег с човешко око“ - посочва съавторът на изследването д-р Юн Джонгхун, научен сътрудник в NTU, в официалното съобщение.
„Друг начин за захранване на лещите – индукционното зареждане – изисква в лещата да има намотка за предаване на енергия, подобно на безжичната зарядна плоча за смартфон. Нашата батерия, базирана на сълзи, елиминира потенциалните проблеми, които тези два метода създават и същевременно освобождава място за по-нататъшни иновации в разработката на умни контактни лещи“ - добавя още ученият.
Според изследователите от университета, това решение може да удължи живота на батерията до четири часа за всеки 12-часов цикъл. Все пак лещите могат да се зареждат също и с външна батерия.
Екипът вече е подал заявка за патент и има намерение да комерсиализира умните контактни лещи в бъдеще. Остава да се запитаме, ще могат ли потребителите на носимите устройства да плачат по поръчка, за да ги зареждат всеки път, когато енергията им свърши.