Анализаторите от Counterpoint Research наскоро побързаха да кажат, че в края на първото тримесечие на тази година Huawei е успяла да заеме 35% от пазара на смартфони с гъвкав дисплей и механизъм за сгъване на корпуса, докато Samsung е отстъпила до ниво от 23%. Представителите на TrendForce са убедени, че в края на цялата 2024 г. Samsung ще запази лидерската си позиция и 50 % от пазара, а делът на такива устройства в общите световни продажби на смартфони няма да надвишава 1,5 %.
В края на тази година анализаторите на TrendForce смятат, че ще бъдат продадени 17,8 млн. сгъваеми смартфона, което е около 1,5 % от общия брой смартфони, които ще бъдат продадени през 2024 г. До 2028 г. делът на сгъваемите смартфони може да нарасне до 4,8%.
Дори според TrendForce пазарният дял на водещата на пазара компания Samsung непрекъснато намалява под напора на конкурентите. Ако през 2022 г. корейската компания е контролирала над 80% от сегмента, то през 2023 г. цифрата е спаднала до 60%, а в края на настоящата година ще се доближи до 50%. В същото време Huawei ще заеме 30,8% през тази година, но няма да успее да изпревари Samsung като цяло, въпреки че Counterpoint Research твърди, че китайската компания вече е направила това през първото тримесечие на тази година. Миналата година Huawei държеше само 12% от пазара на сгъваеми смартфони. През третото тримесечие позициите на този производител в сегмента ще засили пускането на модел, който предполага тройно сгъване.
На трето място до края на 2024 г. може да се окаже Motorola с дял от 6,2 % и над 1 милион продадени сгъваеми смартфони. Следват Honor (3,9%), Xiaomi (2,8%), Oppo (2,8%) и Vivo (2,8%), но е малко вероятно да продадат 1 млн. сгъваеми смартфона през тази година. Междувременно китайската марка Nubia вече представи на японския пазар модел Flip с гъвкав дисплей на цена 499 USD, така че напредъкът на китайските доставчици на компоненти ще направи подобни устройства по-достъпни. Според някои прогнози Apple ще пусне на пазара своя iPhone с гъвкав дисплей не по-рано от 2027 г., тъй като има по-високи изисквания към носимостта и издръжливостта на продуктите.