Медия без
политическа реклама

Само един, свързан със свалянето на "Боинга" над Украйна, е зад решетките

Нидерландия отдаде почит на 298-те жертви по повод 10-годишнината от военното престъпление

Днес, 15:44
Роднини почитат паметта на загиналите в самолета на днешната церемония пред мемориала край летище в "Схипхол"
ЕПА/БГНЕС
Роднини почитат паметта на загиналите в самолета на днешната церемония пред мемориала край летище в "Схипхол"

Жертвите на сваления преди десет години на тази дата полет MH17 бяха почетени днес в Нидерландия при мемориалния комплекс близо до летище "Схипхол". Крал Вилем-Александър и премиерът Дик Схоф присъстваха на церемонията, като министър-председателят изнесе реч, предаде Националната новинарска агенция на Нидерландия (АНП), цитирана от БТА.

На възпоменанието присъстваха около 1500 души: роднини на жертвите, нидерландски правителствени служители и представители от Малайзия, Австралия, Обединеното кралство, Белгия и Украйна. В самолета е имало хора от тези държави, включително малайзийският екипаж. 

Прочетени бяха имената на 298-те загинали. Националният паметник MH17 бе открит през 2017 г., точно три години след въздушното бедствие. На територията на парка е засадено по едно дърво за всяка жертва. Кралят и премиерът разговаряха с близки на жертвите.

Самолетът на полет MH17 от Амстердам за Куала Лумпур бе свален над Украйна от проруски сепаратисти. загинаха всички хора на борда, включително 196 нидерландци и 80 деца.

"Отговорността на Русия за това зверство е неизбежна. Всички виновни за това и други руски военни престъпления несъмнено ще чуят присъдите, които заслужават", написа в социалната мрежа Х украинският президент Володимлир Зеленски.

Въпреки че изминаха десет години, все още не знаем много от подробностите за случилото се - те са известни само на тесен кръг лица, които може би никога няма да проговорят. Но отговорът на основния въпрос, който продължава да бъде манипулиран от руската пропаганда - кой е свалил самолета - е отдавна известен. Съдът в Хага е установил това. А един от отговорните дори е зад решетките, макар и по съвсем друга причина.

През 2022 г. Окръжният съд в Хага признава трима души за виновни за участието им в катастрофата на малайзийския Боинг.

Те са осъдени на доживотен затвор:

Игор Гиркин (по-известен като Игор Стрелков), бивш „министър на отбраната“ на самопровъзгласилата се ДНР и пенсиониран полковник от ФСБ;

Сергей Дубински, бивш ръководител на военното разузнаване на ДНР и пенсиониран полковник от ГРУ на руския генерален щаб;

подчиненият на Дубински във военното разузнаване на ДНР Леонид Харченко (той е единственият от всички обвиняеми, който е жител на Донбас и гражданин на Украйна).

Никой от тях не присъства в съда, така че присъдата е произнесена задочно. Но един от тримата все пак се озова зад решетките, макар и не в Хага, а в Русия, и то по дело, което нямаше нищо общо с боинга.

През януари 2024 г. Игор Стрелков бе осъден на четири години затвор в наказателна колония за публични призиви към екстремизъм.

Формално делото е образувано заради два поста в канала му в Telegram: в единия от тях той спекулира, че Крим скоро може да бъде предаден на Украйна в резултат на съмнителни споразумения, а във втория критикува липсата на плащания към мобилизираните войници от два полка на непризнатата ДНР.

Истинската причина за ареста най-вероятно е, че от началото на пълномащабната война Стрелков остро критикува военното ръководство на Русия и лично президента Путин. Войната явно е подхранила интереса към личността на Стрелков - към деня на ареста каналът му в Telegram е имал около 875 000 последователи, което е почти два пъти повече от ръководителя на RT Маргарита Симонян например.

Мнението на Стрелков за случващото се може да се опише приблизително по следния начин: некомпетентното военно ръководство води неефективно войната и не успява да укрепи границата, а цивилните служители не са в състояние да поставят страната „на военна основа“, което поставя Русия пред военно поражение и потенциален колапс.

Друг осъден, Леонид Харченко, също е прекарал известно време в център за предварително задържане - отново не във връзка със случая MH17.

През март 2020 г. той е арестуван в ДНР за незаконно притежание на оръжие - пистолет, който самите донецки сили за сигурност са му дали, „за да осигурят личната му безопасност“, според колегите на Харченко. Харченко е освободен няколко месеца по-късно - също толкова внезапно, колкото е бил арестуван - след което заминава за Русия. Би Би Си разбира, че още преди да започне пълномащабната инвазия, Харченко е получил руско гражданство и сега живее в Краснодарския край или в анексирания от Русия Крим.

Според нидерландската прокуратура именно Харченко - единственият от всички осъдени - е могъл да присъства лично на мястото на изстрелването на ракетата по летящия Боинг от курс MH17.

Пенсионираният полковник от ГРУ Сергей Дубински, доколкото е известно на Би Би Си, се е пенсионирал и живее в Ростовска област.

Сега Дубински е на 61 години. Той отказва да говори с журналисти. Не са открити доказателства за физическото му участие в сегашната руска инвазия в Украйна. На 9 май 2023 г. обаче пресслужбата на СБУ съобщава за задържането на жена, заподозряна, че е предала на Дубински данни за движението на украинските сили.

Според разузнавателната служба заподозряната живее в Донецка област и познава лично бившия шпионин. „След началото на пълномащабното нахлуване тя излезе чрез анонимен пратеник на Хмурой (повиквателната, под която е бил известен Дубински, докато е работил в ДНР - бел. ред.) и предложи помощта си във войната срещу Украйна. По негови указания е събирала разузнавателна информация за местонахождението и движението на силите за отбрана в районите на Угледар, Павловка и Велика Новоселка“, съобщи СБУ на Украйна. Съдът я осъжда на 12 години затвор.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Самолет MH17