Преди да мине процедурата за избор на Главен прокурор с историческото гласуване във ВСС "под строй и блокада", както писа вестник СЕГА - нито един официален човек не възрази срещу агресивната кампания и очевидно силовото налагане на един-единствен кандидат, колкото амбициозен, толкова безскрупулен.
Борисов веднъж мъцна, че не трябвало чак толкова грубиянски да се действа с Иванчева, но за самия избор на Главен прокурор нищо никога не каза - щото той "не се меси". Вече никой не може да ми подхвърля "ти си го избра", коментира наскоро премиерът, доволен, че поне на думи може да се дистанцира от този противоречив избор.
След като всичко за кандидатурата на Гешев беше постлано и подредено, след като цяла година му градят образ на суперпрокурор, след десетките декларации за подкрепа от прокурори и трудови колективи, след като блокираха центъра на София с полиция и жандармерия като за посещение на Тръмп, след като изкараха на няколко пъти демонстранти в подкрепа на Гешев с вид на мутрагени, запалянковци и роми от махалите, след като работата стигна до подписа на президента, изведнъж двамата първи мъже на държавата почнаха да се дистанцират от Гешев, като си прехвърлят отговорността за избора му един на друг. Направо се чудим - след като Гешев е радост, ред, законност и морал - защо се дърпат от него?
Борисов буквално каза - "в историята ще пише, че Гешев е избран по времето на Радев" - тъй като президентът има право само веднъж да не подпише указа за назначаване на Главния прокурор. Когато след това му върнат за подпис същата кандидатура, той по закон няма право да не подпише.
Радев обаче и той се дърпа - вика, че Борисов и неговите хора насадиха Гешев на стола на Главния.
В крайна сметка обаче най-удобна ще се окаже опорката на ПИК - че процедурата за избор на Главния прокурор е утвърдена по времето на бившия правосъден министър Христо Иванов.
И все пак е странно - защо се дърпат от кандидатурата на единствено достойния?