Предишният главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова са сред свидетелите по делото срещу прокурора Константин Сулев, обвинен за длъжностно престъпление. Делото бе прекратено, но бе възобновено и се върна в Софийски градски съд с решение на Върховния касационен съд по искане на Борислав Сарафов.
За четвъртък, когато е второто заседание по делото, е призована Зартова, бившият ѝ заместник Борислав Георгиев, както и Кристиян Георгиев, който бе арестуван пред сградата на БТА, съобщиха от съда.
На 31 май 2023 г. служители на ГДБОП задържаха пред входа на БТА Христов, който трябваше да даде пресконференция в Националния пресклуб на агенцията на тема: „Осемте джуджета“ отвътре и порочните методи за овладяване на съдебната система“.
Прокурорът е обвинен за това, че за времето от 30 май до 1 юни 2023 година, при условията на продължавано престъпление, в качеството си на длъжностно лице, е нарушил и не е изпълнил служебните си задължения с цел да набави облага за Иван Гешев, като не допусне да бъде изнесена информация срещу него в медийното пространство, както и с цел да причини вреда на Петьо Петров-Еврото и Кристиян Христов.
На първото заседание по делото, което бе на 20 февруари, прокуратурата поиска да бъдат разпитани и бившият началник на “Вътрешна сигурност” в МВР Стефчо Банков, Любена Павлова и адв. Велимир Атанасов- свързани с Петьо Петров.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ
Миналата година Константин Сулев беше пратен на съд за това, че на 30 май 2023 г. привлякъл Еврото като обвиняем за принуда, без да има достатъчно доказателства, както и че е постановил да бъде задържан за 72 часа, като целта му била да причини вреда на Петров. Освен това Сулев беше обвинен, че на следващия ден неоснователно разпоредил принудително довеждане и последвало обвинение за близкия до Петров - Кристиян Христов, като целта му в случая била да набави облага на тогавашния главен прокурор Иван Гешев.
Според прокуратурата Сулев е образувал делото срещу Петров след посещение на бившия районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на Гешев, докато той все още беше главен прокурор. След това тя се самосезирала по публикация, в която имало снимка пред ресторант "Осемте джуджета" на Петров със Сарафов. Установено било още, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от районната, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати. Освен това разследването било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него били давани и устни разпореждания, за да се дискредитират определени лица от съдебната система.
В резултат на това срещу Зартова беше образувано дисциплинарно производство, а Константин Сулев беше обвинен в извършването на длъжностно престъпление.
Съдия Аделина Иванова от СГС прекрати делото, като посочи, че описаните в обвинителния акт деяния изобщо не са престъпления. Според нея Сулев е действал като орган на власт, а не като длъжностно лице и затова не може да е субект на длъжностно престъпление. Определението ѝ след това беше потвърдено от апелативния съд, а според Борислав Сарафов прокуратурата е била лишена от възможността да защити обвинителната си теза, тъй като съдът е прекратил делото, вместо да се произнесе с присъда.
Върховните съдии Валя Рушанова, Христина Михова (докладчик) и Красимир Шекерджиев споделят виждането на държавното обвинение и възобновиха делото, което се върна в градския съд и бе разпределено на друг състав.