"Само ако премахнем монополните позиции на "ЛУКойл" и го поставим под истинска конкуренция, може да се нормализират цените на горивата. Всички капиталистически мениджъри най-много мразят не да ги облагат, а да имат конкуренция. Конкуренцията е нещото, което не им дава да спят през нощта. Не данъците, защото те с подкупи винаги може да ги заобиколят. А ако цените падаха с декрети, социализмът щеше да е победил навсякъде" , коментира в предаването на "Сега" (О)позиция икономистът Георги Ганев, бивш депутат от "Демократична България" в последните три парламента.
Икономистът разкритикува и лансираните от ГЕРБ и служебното правителство идеи за облагане на свръхпечалбите на "ЛУКойл Нефтохим" с цел намаляване на крайните цени на горивата. "Когато е скъпа енергията в целия свят, няма как да бъде евтина тук. Някой ще плати разликата. Този някой обикновено е драгият данъкоплатец или, както в момента като брашнен чувал се изтупват производителите на електроенергия", посочи Ганев.
Според него е лишено от смисъл и понятиято "облагане на свръхпечалба": "Не съществува такова нещо. То презюмира, че някой някъде знае колко е нормалната печалба, за да рече - разликата от нея е свръхпечалба. Никой не може да знае това нещо".
"Компенсациите за тока, които ползва бизнесът, трябва да се премахнат. Те най-много тежат на бюджета и не може безогледно да продължи раздаването на пари за всички. Бизнесът имаше достатъчно време да се адаптира и да разработи стратегии какво ще прави. И да знае, че това са цените на електроенергията, а не да очаква да паднат обратно на минимални стотинки за мегаватчас. Капитализмът не е само за печалбите, той е и за загубите", подчерта Ганев.
Още във видеото - какви други съвети дава икономистът към държавата и бизнеса и защо не одобрява удължаването на бюджета за тази година през 2023 г.