Обществото трябва да намери сили да се противопостави на несправедливото законодателство, което позволява на големи икономически субекти като мобилните оператори да погазват правни норми. Полза от това ще имат и телекомите, защото принципът на сварената жаба ще довърши скоро жабата и тогава те няма от какво да се издържат.
Това коментира в студиото на (О)позиция изпълнителният директор на организацията "Активни потребители" Богомил Николов по повод все по-агресивното поведение на мобилните оператори, които отново решиха едностранно да вдигнат цените на действащите договори с клиентите си.
"В битката с мобилните оператори Комисията за защита на потребителите е оставена сама и с вързани ръце. Регулаторите на този пазар винаги са били на страната на телекомите, въпреки че ролята им е да предпазят по-слабата страна от възможни злоупотреби на по-силната. У нас се получава така, че държавата е назначила един скъпо платен адвокат в лицето на Комисията за регулиране на съобщенията, който действа от името на телекомите. Ние нямаме регулатор, който да чува интересите на потребителите. И добре, че възникна тази почти конфликтна ситуация между КЗП и КРС, за да се види това", каза Николов.
От "Активни потребители" ще настояват за законови промени, които да завишат съществено глобите за големи компании, прилагащи нелоялни търговски практики, като ги обвържат с търговските им обороти. "В този силно раздробен парламент, мисля, че може да се формира мнозинство за законови промени", смята Николов.
"От този казус стана ясно, че глобите на КЗП може да вършат работа само за гаражчета и малки магазинчета, защото абсолютният максимум е 50 000 лв. Как тази глоба може да спре икономически интереси за стотици милиони левове? Само от начисляването на допълнителните 2 лв. върху месечните вноски на абонатите си телекомите ще получат близо 100 млн. лв.", посочи Николов.
Според него трябва да има и второ ниво на санкция при неспазване на издадени забрани за прекратяване на нелоялни практики - лишаване от свобода на управители на компании. Подобни санкции има в Германия и Франция.
Още във видеото:
Защо има проблем да се завеждат колективни искове срещу мобилните оператори и как може да бъде преодоляно това?
Защо е неприложима законовата регламентация за отнемане на лицензи на мобилните оператори при системни нарушения на задълженията им?
Защо не е работещо решение въвеждането на държавно регулирани цени на стоките, както искат различни организации, обявили бойкот на търговските вериги?