Родителите на недоносените деца трябва да имат достъп до тях въпреки пандемията. За това призовава фондация "Нашите недоносени деца", която от години следи проблема в България. Организацията алармира за прекъснатите свиждания между родители и бебета в неонатологичните звена в България и посочва, че това показва отсъствието на разбиране за базисните различия между функционирането на възрастния пациент и пациента бебе/дете.
Свиждането при възрастен пациент е с пожелателен характер. То би могло да има благоприятно въздействие върху общото му психично състояние, без да има директно отношение към лечението му. А посещенията на родителите при бебето имат доказано терапевтичен ефект. Външната среда е източник на изключителен стрес за недоносеното новородено - както физически, така и психически и сензорно. То познава единствено средата на майчината утроба, специфичния глас, мирис и сърдечен ритъм на майката. Заради общата си незрялост и висока сензорна чувствителност то е напълно неподготвено за живот извън майчината утроба, припомня фондацията. И призовава родителите на преждевременно родени деца, възстановяващи се в неонатологични звена, да не бъдат третирани като посетители на свиждане.
Трябва да бъде намерен баланс между мерките за превенция на разпространението на вируса и правото на родителите да бъдат до децата си. Тази стъпка изисква да бъдат гарантирани от държавата необходимите предпазни средства за медицинските екипи и семействата, да се осигури приоритетен достъп доваксинация за семействата на преждевременно родени бебета и медицинските екипи, да се осигури психо-социална подкрепа в работата на медицинските специалисти за справяне с високия професионален стрес и натовареност, обяснява фондацията. И напомня препоръката на СЗО новородените да не бъдат отделяни от родителите си по време на пандемията. Заради насоките на СЗО родилните и неонатологични отделения в Европа започнаха процес по организация на практиките си на грижа така, че родителите да бъдат отново включени във възможно най-висока степен в процеса на възстановяване на децата си, при спазване на строги мерки за превенция на разпространението на вируса, допълва фондацията.
Тя цитира и изследване, публикувано в Lancet, колко е важно да има тесен контакт на новородените деца с родителите след раждането, особено за родените с ниско тегло или преждевременно родените. В много държави обаче при потвърдена или евентуална зараза с COVID-19, новородените се отделят от майките си. А това ги излага на по-висок риск от смърт или усложнения през целия им живот, алармира фондация "Нашите недоносени деца", която от години се занимава с темата в България.
Животът на до 125 000 бебета в световен мащаб би могъл да бъде спасен чрез кенгуру-грижата на майката. За бебета, родени преждевременно или с ниско тегло, кенгуру-грижата (ранен, продължителен контакт кожа в кожа с майката и преимуществено кърмене) са особено важни. Доказано е, че сред кърмачетата, родени преждевременно или с ниско тегло, кенгуру-грижата намалява смъртността на бебетата с до 40%, хипотермията с над 70% и тежките инфекции с 65%.
"Прекъсването при предоставянето на основните здравни услуги по време на COVID-19 засегна сериозно качеството на грижите за някои от най-уязвимите новородени, и това включва правото им на животоспасяващ контакт с родителите си", казва Д-р Аншу Банерджи, директор Майчино, неонатално, детско и юношеско здраве в СЗО. "Десетилетия напредък в намаляването на детската смъртност са застрашени от обезличаване, ако сега не защитим и подобрим качествените грижи за майки и новородени, и разширим обхвата на животоспасяващи интервенции като кенгуру-грижата", допълва лекарят.
СЗО съветва майките да продължат да споделят стая с бебетата си от раждането, да кърмят и да имат контакт кожа в кожа - дори когато има подозрения или потвърждение за инфекции на COVID-19 - и те трябва да бъдат подкрепяни, за да осигурят подходящи практики за предотвратяване на инфекцията.
Според последните оценки, всяка година 15 милиона бебета се раждат преждевременно (преди 37 гестационна седмица), а 21 милиона се раждат с ниско тегло (под 2,5 кг.). Тези новородени са изправени пред значителни рискове за здравето включително увреждания, забавяне на развитието и инфекции, докато свързаните с недоносеността усложнения са водещите причини за смърт на новородени и деца под 5-годишна възраст.