Медия без
политическа реклама

Започват клинични изпитвания на ваксина срещу меланом

Инжекцията е направена по същата технология като тази срещу Covid-19

26 Апр. 2024
Pixabay
Съществува реална надежда терапията да промени играта, особено след като изглежда, че е със ''сравнително поносими странични ефекти''.

Във Великобритания започват клиничните изпитвания на първата в света ''персонализирана'' иРНК васкина срещу най-смъртоносната форма на рак на кожата - меланома, предава Би Би Си.

52-годишният Стив Йънг от град Стивънидж в южната част на страната е сред първите пациенти, изпробвали инжекцията. Миналата година Йънг е претърпял операция, при която е бил изрязан меланом от скалпа му. Ваксината би трябвало да направи така, че имунната сиситема на Йънг да разпознае и унищожи всички останали ракови клетки. 

Ваксината mRNA-4157 (V940) използва същата технология като настоящите ваксини срещу Covid-19 и е в последния етап на изпитвания, т.нар. Фаза III. Лекарите от болниците на Университетския колеж в Лондон (UCLH) комбинират ваксината с лекарството Пембролизумаб или Keytruda, което също помага на имунната система да убива раковите клетки.

Генетичен подпис

Комбинираното лечение, направено от Moderna и Merck Sharp and Dohme (MSD), все още не се предлага рутинно извън клиничните изпитвания. Експерти в Австралия също изпробват ваксината върху пациенти, за да съберат повече доказателства и да видят дали трябва да се разпространи по-широко.

Ваксината е персонализирана, което означава, че нейният състав се променя, за да отговаря на индивидуалните нужди на пациентите. Създадена е, за да съответства на уникалния генетичен подпис на тумора на пациента и работи, като инструктира тялото да произвежда протеини или антитела, които атакуват маркери или антигени, открити само в тези ракови клетки.

Д-р Хедър Шоу, която е в изследователския екип, казва, че ваксината има потенциал да излекува хора с меланом и се тества и върху други видове рак - тумори на белите дробове, пикочния мехур и бъбреците. ''Ваксината е персонализирана за пациента и не може да се сложи на следващия пациент, който чака на опашката, защото няма да работи'', казва тя.

Британската част от международното клинично изпитване има за цел да набере най-малко 60-70 пациенти в осем центъра, включително в Лондон, Манчестър, Единбург и Лийдс. Пациентите, участващи в изпитването, трябва да са преминали през процедура по отстраняване на високорисков меланом  12 седмици преди да се запишат в проучването, за да се гарантира най-добрият резултат.

Стив Йънг се лекува в Лондон. За BBC Radio 4 той заяви, че процесът му дава шанс да се бори с потенциален невидим враг.

''Скенерите показаха, че съм радиологично чист, но все още има шанс раковите клетки да се носят наоколо незабелязани. Така че вместо просто да седя да чакам и да се надявам, че никога няма да се повтори, имах този шанс да се включа в слагането на боксови ръкавици и да се справя '', казва той.

Колкото по-рано се открие меланомът, толкова по-лесно се лекува и толкова по-вероятно е лечението да бъде успешно.

Данните от изпитванията във Фаза II, публикувани през декември, установиха, че при хората със сериозни високорискови меланоми, които са минали и имунотерапията Keytruda, съществува почти наполовина (49%) по-малка вероятност да умрат или ракът им да се появи отново след три години, отколкото при тези, които са вземали само лекарството.

Д-р Шоу казва, че съществува реална надежда терапията да промени играта, особено след като изглежда, че е със ''сравнително поносими странични ефекти'' като умора и подуване на мястото, на което ваксината е била поставена.

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?