Задължителните електронни рецепти за диабетици и за изписване на антибиотици повишиха в пъти цената на лекарския преглед за някои пациенти, които от 1 април нямат алтернатива за хартиено предписание. Причината е нова такса за електронно издаване на рецепта, която лекарите въвеждат на своя глава. Проверка на "Сега" откри много примери за пациенти, които са принудени да плащат повече от обичайните 2,90 лв.
Такса "компютър" се налага даже за пациенти, които са с хронични заболявания и са освободени от потребителска такса. Такъв въпрос например има на сайта на здравната каса. "Имам ТЕЛК и съм със заболяване, включено в списъка за освобождаване от потребителска такса. Днес отидох до личния лекар и ми казаха, че има "такса за издаване на електронна рецепта", твърди пациент. От НЗОК отговарят, че за оказаната медицинска помощ здравноосигуреният гражданин дължи само потребителска такса от 2,90 лв. за прегледа (тя е 1 лв. за пенсионерите), освен ако не е освободен от нея.
От МЗ потвърдиха същото пред "Сега". "Не е редно да има потребителска такса за издаване на електронна рецепта и подобно нещо никъде не е регламентирано", посочиха от здравното министерство, след като им описахме случай на диабетик, чиято такса изведнъж е поскъпнала от 2,90 на 8 лв. И в този случай се оказа, че е въведена такса от 5 лв. за електронно обслужване.
В групите за взаимопомощ също има оплаквания, че лекари вече искат 10 лв. Един от тях обяснил пред пациента си, че сам е решил "административно" да вдигне таксата, въпреки че работи със здравната каса. Някои общопрактикуващи лекари не крият тази новост в ценоразписа. В интернет например може да се открие реклама на лекар, който твърди, че електронна рецепта може да бъде издадена или подновена без посещение в кабинета, като цената на услугата е 10 лв.
От потребителска такса са освободени пациентите със заболявания, включени в специален списък към Националния рамков договор, децата до 18 години, неработещи членове на семейството, бременни и родилки до 45 дни след раждането, социално слаби, ветерани от войните и военноинвалиди, онкоболни, медицински специалисти, здравноосигурени лица, страдащи от заболявания с над 71% намалена работоспособност и други.
Проблем с неясни такси има и при бележките, с които родителите извиняват отсъствия на децата си. Личните лекари масово искат пари за тях. От МЗ първоначално обявиха, че бележката е закономерен резултат от преглед, поради което не бива да се таксува допълнително. В крайна сметка обаче се наложи позицията на лекарите, че издаването на тази бележка е услуга, която не попада в основния пакет от медицински дейности, поемани от касата.
Депутатът от ПП Божидар Божанов написах в X, че идната седмица парламентът ще разгледа предложение таксата за електронна рецепта да бъде забранена в Закона за здравето.
През следващата седмица изтича срокът за предложения по приетите на първо четене изменения в Закона за здравето, с които предлагаме подобряване на уредбата на електронното здравеопазване.
— Bozhidar Bozhanov (@bozhobg) 13 април 2024 г.
В предложенията, които подготвихме тази седмица, се предвижда забрана за начисляване на… pic.twitter.com/tWHoKUJo20