Медия без
политическа реклама

С 19% се увеличиха хората с COVID-19 в болница за седмица

Новите случаи са 1681- два пъти повече от излекуваните

27 Февр. 2021Обновена
ВМА

За 7 дни пациентите с COVID-19 в болница се увеличиха с 19% и към днешна дата са 4502, показва статистиката в единния национален портал coronavirus.bg. За 24 часа броят на хоспитализациите се е увеличил със 134 - 3% увеличение. Увеличават се и хората, нуждаещи се от интензивно лечение, като те вече са 378, с осем души повече в сравнение с вчерашния ден.

Новите случаи са 1681 - два пъти повече от излекуваните 800 души. Делът на положителните проби от направените 13 697 теста е 12.27%. Починалите са 49 души. За година България загуби 10 128 души в пандемията.

Най-много нови случаи има в София - 499. В Пловдив са 150, в Плевен - 115, в Благоевград - 85. Шумен е на пето място по нови случаи - 64. Те не изглеждат много на фона на общата статистика, но в областта възможностите на болничната система са ограничени - местната МБАЛ не е имала глътка въздух от месеци и работи почти през цялото време на ръба на капацитета си.

При поставените ваксини вече са забелязва забавяне от затварянето на зелените коридори и обърканите доставки - поставените ваксини са 15 927. За предходното денонощие броят им беше над 20 000. Вече имаме 37 181 души с две дози. "АстраЗенека" продължава да бъде основната ваксина, достъпна у нас - поставена е на 9880 души през последното денонощие. 4702 души са ваксинирани с "Пфайзер", а 1345 - с "Модерна", като е възможно това да са втори дози, тъй като в момента има много хора, за които е време за поставяне на втора инжекция. Тъй като част от тях не спазват предвидения график, тази седмица се стигна дотам да няма наличности за втора доза на други хора.

На фона на растящите случаи и повишаващата се заетост на болничните легла, снощи здравният министър проф. Костадин Ангелов издаде заповед с обещаното облекчение на част от мерките от 1 март. Ресторантите отварят от понеделник, като обявеният "вечерен час" на практика съвпада с работното време на много от тях - до 23 часа.

 

ДОСТАВКИ

52 800 ваксини на "АстраЗенека" идват тази вечер, потвърди пред Би Ти Ви шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. В понеделник ще получим и 12 000 дози на "Пфайзер". На много места в страната има количества и зелените коридори работят, обясни Кантарджиев.

"Важна е първата доза, която прави имунитет у населението. Втората доза е важна в индивидуален план, тя се прави за да имаме много високо покритие в населението, известен процент от хората не реагират на първа доза и имат нужда от втора", обясни професорът. Прекаралите COVID-19 трябва да изчакат 3 месеца и тогава да се ваксинират, като една доза е достатъчна за тях, допълни той.

"Ресторантите не са мястото, където става най-голямото заразяване. Ако се спазва ограничението да не се задържат големи компании дълги часове, ще се справим", коментира Кантарджиев по повод факта, че от понеделник отваряме ресторантите въпреки увеличаващите се случаи и хоспитализации. На сайта на подопечния му център обаче пише друго. Там от миналия август е публикувана известната скала на риска от заразяване при различни социални ситуации. Според нея храненето в затворено помещение на ресторант е със степен на риск 7, като само храненето на шведска маса е с по-висока степен - 8.

Вечерният час на ресторантите и заведенията за развлечение ще бъде 23 часа, след като отворят от понеделник. Това предвижда заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов с облекчения на някои мерки, които влизат в сила от 1 март. От 1 март, между 6:00 ч. и 23:00 ч.

 

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?