Петима служители на "Росатом" са загинали, а други трима са били ранени на на полигон в Архангелска област, съобщава ТАСС. Руската информационна агенция се позовава на съобщение на "Росатом". Според него произшествието е станало при работа с изотопни източници.
Съобщението идва два дни след информация на Министерство на отбрана, че има двама загинали при изпитване на ракета. Още тогава руски медии допуснаха, че има повече жертви, както и че има нещо неясно в инцидента. Не става ясно и дали петте жертви включват и вече обявените две.
„В резултат от произшествието са получили травми с различна степен на тежест шестима представители на Министерството на отбраната и предприятието разработчик. Двама специалисти са загинали от получените рани. Всички пострадали са транспортирани оперативно в медицинско заведение, където им е указана необходимата медицинска помощ“, съобщаваха от руското военно министерство преди два дни.
Причина за инцидента е станал взрив на реактивен двигател, отбелязва пресслужбата на МО на Русия. „На площадката за изпитване на руското Министерство на отбраната в Архангелск, при изпитване на система за течно задвижване, е станала експлозия и продуктът се е запалил“, се казва в изявлението. Министерството на отбраната твърдеше, че „няма вредни емисии в атмосферата, радиационният фон е нормален“.
Според губернатора на Архангелска област Игор Орлов не се налагала евакуация на населението след инцидента в Северодвинск. На мястото на произшествието във военното поделение била изпратена санитарна авиация, твърдеше МО. В руските медии обаче се появиха съобщения за съмнения за промяна на радиационния фон. Петербургското издание "Фонтанка" съобщи за страх сред жители на Северодвинск и Архангелск, които започнали да купуват йод, за да се предпазят от излагане на радиация. Според изданието в Северодвинск е бил повишен радиационния фон, но според властите той бързо се върнал в норма. Морската администрация на западна Арктика пък обявила за затворен района на залива, на брега на който се намира полигон. И до момента не е ясно какво точно се е случило след като версиите минават прези тестове с изотопи, система за течно задвижване, двигател на ракета, включително и ядрена такава.