Медия без
политическа реклама

Иран изстреля ракета в Космоса

Опасенията на Запада са, че Simorgh има за цел да подобри програмата за балистични военни ракети

06 Дек. 2024
Ракетата Simorgh излита от космодрума "Имам Хомейни"
Иранско военно министерство
Ракетата Simorgh излита от космодрума "Имам Хомейни"

Иран обяви, че е извършил успешно космическо изстрелване на ракета, най-новото в програмата, за която Западът твърди, че всъщност има за цел да подобри програмата за военни балистични ракети на Техеран.

Изстрелването е станало от космодрума "Имам Хомейни" в провинция Семнан, където се развива гражданската космическа програма на Иран. Ракетата е Simorgh, с която досега имаше серия от неуспешни опитиизстрелвания. Тя трябва да изведе в орбита на 400 км над Земята спътник, описван като „орбитална система за задвижване“, както и две изследователски системи. Това би позволило на Иран да променя и да синхронизира орбитата на своите сателити, нещо, което Техеран отдавна желае да осъществи. Полезният товар на Simorgh е 300 кг, повече от предишните успешни изстрелвания.

Засега съобщението е само на Иран и няма незабавно независимо потвърждение, че то е успешно.

Съобщението идва на фона на повишено напрежение в Близкия изток заради продължаващата война на Израел срещу "Хамас" в Ивицата Газа и нестабилното прекратяване на огъня в Ливан.

САЩ по-рано заявиха, че сателитните изстрелвания на Иран противоречат на резолюция на Съвета за сигурност на ООН и призоваха Техеран да не предприема никакви дейности, включващи балистични ракети, способни да доставят пренасят ядрени бойни глави. Санкциите на ООН, свързани с програмата за балистични ракети на Иран, изтекоха през октомври 2023 г.

„Работата на Иран върху ракети-носители, включително Simorgh, вероятно ще съкрати сроковете за производство на междуконтинентална балистична ракета, ако страната реши да разработи такава, тъй като системите използват подобни технологии“, се казва в доклад на разузнавателната общност на САЩ, публикуван през юли.

При сравнително умерения бивш президент на Иран Хасан Рохани Ислямската република забави своята космическа програма от страх да не повиши напрежението със Запада. Наследилият го твърдолинеен Ебрахим Раиси, протеже на върховния лидер аятолах Али Хаменей, който дойде на власт през 2021 г., задвижи програмата напред. Раиси загина при катастрофа с хеликоптер през май.

Сега реформаторският президент на Масуд Пезешкиан, сигнализира, че иска да преговаря със Запада относно санкциите, но все още не е предложил стратегия за космическите амбиции на Иран. Изстрелването на Simorgh е първото при неговата администрация, макар иранската паравоенна Революционна гвардия да проведе успешен старт в своята паралелна програма през септември.

Междуконтиненталните балистични ракети могат да се използват за ядрени оръжия. В момента Иран произвежда уран, близък до оръжейните нива след пропадането на ядреното му споразумение със световните сили. Техеран разполага с достатъчно обогатен уран за "няколко" ядрени оръжия, ако реши да ги произведе, но отрича да се опитва да произведе. Официалната версия е, че космическата му програма, както и ядрените му дейности, са за чисто граждански цели.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Иран, ракета