Медия без
политическа реклама

7-те заразени с "Делта" работят в столичния електротранспорт

Дойде ден без жертви у нас от COVID-19

28 Юни 2021Обновена
Илияна Кирилова

Седем случая на Делта вариант на SARS-CoV-2, известен като Индийски вариант, и един случай на Бета вариант, известен като Южноафрикански, са установени от Националния център по заразни и паразитни болести чрез целогеномно секвениране. Всички клинични проби от вариантите Делта и Бета са взети в УМБАЛСМ “Пирогов“ в периода от 6 до 14 юни и са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести, съобщиха днес оттам.

С Бета варианта е бил заразен мъж между 30 и 40 г. - временно пребиваващ в страната, който е карантиниран и излекуван.

Делта варианта е открит при две жени в диапазона 30-40 г. и 40-50 г., както и при още петима мъже - двама между 30 и 40 г., двама между 40 и 50 г. и един между 45-55 г. Само един мъж е хоспитализиран със сатурация 85%, но вече е оздравял. Останалите са карантинирани, за домашно лечение, обясни по-късно на брифинг шефът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова. Тя разкри, че 7-те човека с Делта варианта са колеги, работят в едно предприятие в областта на електротранспорта.  

По-късно от Столичния електротранспорт потвърдиха, цитирани от БГНЕС, че заразените с „Делта“ варианта на COVID-19 са водачи, но изрично посочиха, че към днешна дата те са трима, а не седем, както каза по-рано днес директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Пред БНР изпълнителният директор на дружеството Иво Василев пък коментира, че на 21 юни имат регистрирани седем случая на служители с Covid-19 в „Столичен електротранспорт“. В момента обаче само двама души отсъствали от работа. "Преди 7-8 дни бяха тук, за да проверят такава информация. Тогава бяха седем, сега в момента са вече двама, повечето са оздравели. Ние водим статистика. Имаме пълна информация за всичките 2000 души в дружеството. Така че тази информация е стара. Ние спазваме всички мерки, които се разписани, а и каквото ви хрумне още", каза Василев. 

Към момента не е известно дали заразените са пътували в чужбина. "Тепърва е започнало епидемичното проучване", коментира проф. Христова, която очаква в скоро време доста повече случаи на "Делта" варианта у нас заради по-бързото му разпространение. "Възможно е да има нова вълна насред лято, както се случи и във Великобритания. Досега в София 95-99% от заразените бяха с британския вариант, в момента са 70%. Но тъй като Делта вариантът се разпространява доста по-лесно, тези хора са българи, със сигурност ще имаме още доста случаи. Доста бързо, за няколко седмици ще стане", прогнозира тя. 

Проф. Христова заяви, че ваксините покриват и индийския, и южноафриканския щам. Относно мерките, които биха могли да се вземат у нас, в случай, че данните скочат нагоре, тя посочи, че тряба да се видим как ще се развие ситуацията. "При всички случаи личните противоепидемични мерки трябва здраво да се спазват, не бива да се отпускаме", заяви тя.

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев също посочи, че до края на септември Делта вариантът на коронавируса може да стане доминиращ в България. Той коментира, че този вариант на Covid-19 ще бъде в основата на нова вълна на пандемията. "Делта вариантът е засяга по-ниска възрастови групи, 60% по заразен е, няма особена разлика в тежестта на протичането, макар че според някои изследвания, че малко по-трудно се лекува и не всички препарати действат в същия размер като уханския вариант", посочи Кунчев. По думите му ако искаме да сме максимално подготвени за новата вълна, трябва да имаме максимално ваксинационно покритие, тъй като ваксините категорично предпазват от тежко протичане и смърт. 

Кунчев посочи, че в новата заповед на МЗ за режима за влизане у нас, която предстои да бъде изготвена, е планирано вдигане на възрастта на децата от 6 на 12 г., от които няма да се иска нищо при влизане в България. Страните от ЕС ще бъдат зелени, от които нищо не искаме. Първо вдигаме възрастта на децата до 12, от които нищо не искаме - не 6. Второ - ще има зелени страни, мисля, че са повече от половината, от които няма нужда от никакви изследвания. Следващата група е такава, от която искаме сертификат, който от 1 юли се въвежда във всички европейски страни. Оттам нагоре има оранжева, червена и тъмночервена зона и сива. Сивата са страни, от които нямаме информация. Това са такава, от които забраняваме влизането. Другите са - има влизане, но само с документ и 10-дневна карантина", каза Кунчев.

Припомняме, че на 17 юни от Центъра по заразни и паразитни болести съобщиха, че проба за COVID-19 на пациент от Плевен е класифицирана като индийския вариант на коронавируса (вариант на инфекцията - "Делта"). Случаят обаче бе от началото на април, като здравният министър поиска обяснение защо откриването му е отнело толкова време.

 

Освен посочените Бета и Делта варианти от Центъра за заразни болести са анализирали още 192 клинични проби от пациенти от различни региони на страната. 190 от пробите показват Алфа вариант на COVID-19, както и други два изолата, които не се причисляват към вируси с повишено значение. 

Разпространението на британския вариант по области е както следва: Бургас 34 (100%), Варна 26 (100%), Пловдив 21 (95,5%), София (столица) 21 (95,5%), Габрово 16 (100%), София 16 (100%), Кюстендил 13 (100%), Пазарджик 13 (100%), Плевен 7 (100%), Смолян 5 (100%), Търговище 3 (100%), Ямбол 3 (100%), Благоевград 2 (100%), Велико Търново 2 (100%), Добрич 2 (100%), Ловеч 2 (100%), Перник 1 (100%), Русе 1 (100%), Стара Загора 1 (100%), Шумен 1 (100%).

Министерството на здравеопазването обръща внимание, че изследвания показват, че Алфа, Бета и Делта вариантите на SARS-CoV-2 са по-инфекциозни от първоначално възникналия вирус в Ухан, Китай. По тази причина МЗ призовава българските граждани да подходят отговорно към собственото си здраве и това на своите близки, като изберат ваксината срещу COVID-19. Здравните власти следят разпространението на вариантите на SARS-CoV-2, като при риск за общественото здраве има готовност за въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки, казват от МЗ.

Пълната справка за секвенираните нови варианти на COVID-19 може да видите тук: https://www.ncipd.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=546:ncov-012020&lang=bg.

 

Петър Велков*: Скоро Делта вариантът ще е стабилно в България

 

📌 България: 7 случая на Делта (Индиец) и 1 на Бета (Южноафриканец)

✅ Делтата (Индиецът) скоро стабилно ще е у нас. Отнема обикновено (досега по опита в другите държави) между 4 и 6 седмици да стане доминантен и случаите да започнат рязко да растат.

✅ Според ECDC се очаква 70% от инфекциите в ЕС/ЕЕА към началото на август да са с Делта (Индиеца), а към края на август да стигнат 90%.

✅ Виждаме какво се случва в Русия, където са със сходен процент преболедували и ваксинирани. Кметът на Москва споделя за множество реинфекции на преболедували в резултат на среща с Делта варианта.

✅ 7 случая на Делта вариант на SARS-CoV-2, известен като Индийски вариант, и 1 случай на Бета вариант, известен като Южноафрикански, са установени от НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране. Всички клинични проби от вариантите Делта и Бета са взети в УМБАЛСМ “Пирогов“ в периода от 6 до 14 юни и са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести, съобщават от Министерството на здравеопазването.

✅ Ваксинирайте се колкото се може по-скоро, 2 дози осигуряват страхотна защита дори срещу заразяване и изключително силна от тежко боледуване. 1 доза пази много малко, затова не отлагайте ваксинацията за есен, ще бъде късно. А ако смятате да почивате някъде, не губете време за края на август-септември. Рискувате.

* Петър Велков е преподавател по математика и експерт по управление на кризи, който активно следи статистиката за разпространение на COVID-19 

 

ДАННИТЕ ДНЕС

България започва новата седмица без жертви от ковид-19. Новозаразените у нас през последните 24 часа са едва 16 при направени 2915 теста, което прави приблизително 0,5% положителни проби от всички изследвани. Излекуваните за същия период са 19, сочат данните на Единния информационен портал.

В момента активните случаи на заболели след заразяване с коронавируса са 9379. От тях в болници се лекуват 1560 души, а 197 са в интензивни отделения.

През изминалото денонощие са поставени нови 2720 ваксини. Напълно имунизирани у нас са 786 336 души.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата