Агенцията по храните не вижда масов мор по пчелите заради употребата на препарати за растителна защита, стана ясно от участие на експерт в Би Ти Ви. "Не бих казала, че е масов мор, имаме единични сигнали, както и предишни години", обясни днес сутринта Любина Донкова, началник отдел "Контрол на продукти за растителна защита и торове" от БАБХ. Тя не можа да каже колко са сигналите, но били "примерно 10-12", като открои само врачанското село Струпец.
Всъщност от около две седмици пристигат оплаквания за отровени пчелни семейства от Варна, Добрич, Бургас, Шумен, Търговище, Плевен и Враца. Заради проблема пчелари готвят протести от утре, като началото е Плевен.
Донкова твърди, че се извършват планови проверки, а имало и национален план за контрол на употребата на пестициди и други препарати за растителна защита, правели и извънредни проверки по сигнали. Това не попречи тези дни производител да отрови водата на Генерал Тошево с химикали. Пчелари твърдят, че масово не се спазва забраната да се използват препарати за растителна защита в периода на цъфтеж на растенията. Стопаните в Струпец са платили 800 лв. за изследване на причините за мора по пчелите и то е доказало, че причината е отравяне с глифозат.
Хората от бранша твърдят още, че са принудени да продават меда си на безценица и държавата не ги стимулира по никакъв начин, а "стимулира арендатори, които искат да унищожат пчелите". Някои от тях са заснели пръскането с химикали на земеделски площи и настояват тези записи да бъдат използвани като доказателство за нарушение и да се отнемат субсидиите на тези производители.
Пчеларите са поредната група, която се вдига на протест срещу земеделското министерство тази пролет. От политиката на ведомството, която стимулира само големите зърнопроизводители в Добруджа, са недоволни и производителите на плодове и зеленчуци.