Медия без
политическа реклама

АстраЗенека се похвали с подобрена ефикасност на ваксината си

Очаква се Великобритания да започне ваксинациите с продукта на 4 януари

27 Дек. 2020
Интернет

Фармацевтичната компания "АстраЗенека" се похвали с подобрена ефикасност на разработваната в сътрудничество с университета в Оксфорд ваксина дни преди очакваното й одобрение във Великобритания. "Считаме, че сме намерили печелившата формула, която да ни изведе наравно с останалите компании", коментира пред "Sunday times" изпълнителният директор на компанията Паскал Сорио. От компанията отказват повече подробности с аргумента, че предстои публикация, но обещават 100% защита срещу тежките форми на вируса.

Ваксината на "АстраЗенека" и университета в Оксфорд има сериозни предимства пред тази на Пфайзер/Бионтех - много по-достъпна цена и лесни условия за съхранение, но досега данните за ефикасността не бяха достатъчно добри, припомнят британски медии. Според публикувани данни ефикасността е достигнала 90% при дадена половин първа доза и цяла втора доза след месеца. При дадени две пълни дози през едномесечен интервал ефикасността пада на 70%. На този фон ваксините на Пфайзер/Бионтех и Модерна обявяват нива от 95% и 94,5%. 

Очаква се ваксината на "АстраЗенека" да получи одобрение на Острова идната седмица и ваксинациите да започнат на 4 януари. Ваксината е много по-достъпна като производство и съхранение и правителството очаква за първите две седмици да успее да ваксинира 2 млн. души. Окончателните данни от клиничните проучвания ще бъдат подложени на анализ от британския регулаторен орган за лекарствата. 

Напредва и процедурата за одобрение на ваксината на "АстраЗенека" в Европа. 

МЕХАНИЗЪМ НА ДЕЙСТВИЕ

Разработваният от АстраЗенека и университета в Оксфорд продукт е ваксина с вирусен вектор. При този вид ваксина се използва различен, безвреден вирус за предаване на „указания“ от вируса, причиняващ COVID-19. Това позволява на собствените клетки на организма да произведат протеина, който е уникален за COVID-19. Имунната система на лицето разпознава, че този уникален протеин не би трябвало да се намира в организма и реагира чрез създаване на естествена защита срещу заразяване с COVID-19, гласят официалните разяснения на ЕК за разликите между разработваните ваксини срещу коронавирус.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата