Без никакви дебати парламентът избра нов състав на Националното бюро за контрол на СРС с председател Пламен Иванов. Както и се очакваше, от бюрото отпадна досегашния му председател Бойко Рашков - на снимката, който отново беше номиниран от БСП, но не събра достатъчно гласове. Всички останали предложени от парламентарните групи кандидатури бяха одобрени. "За“ Пламен Иванов гласуваха 126 народни представители, „против“ – 59 и „въздържали се“ - 5, с което той бе одобрен. За заместник-председател бе избран Илко Желязков, предложен от ДПС. Парламентът утвърди за членове на бюрото: Огнян Атанасов (ГЕРБ), Илия Ганев (БСП) и Огнян Янакиев („Обединени патриоти“).
В състава на бюрото бяха предложени общо шест души и от гласуването отпадна единствено Рашков. Преди вота той заяви: До настоящия момент от парламента, който е кадровият орган на бюрото, никой не проявява интерес какви качества са имали до този момент в 5-годишния мандат членовете, които сега са предложени за втори мандат. Никой не го интересува от висшата кадрова власт в държавата, че някои от тези, които и досега са били членове на бюрото, не са идвали на работа близо 2 години. В бюрото парламентът ще търпи хора и в бъдеще – дори да не идват на работа, да получават по 5500 лв. заплата".
Рашков подчерта, че той като председател няма дисциплинарната власт, за да предприеме каквито и да било мерки спрямо член на бюрото. „Кадровият орган е Народното събрание. И НС днес 100% ще препотвърди същите тези кандидатури, за които не се интересуват какво правят в тези 5 години и просто бюрото ще придобие камуфлажен вид“.
Рашков подчерта, че в бюрото са се взели незаконосъобразни решения. Според него този орган се държи, за да се покаже на Европейския съд по правата на човека, че имаме контролен орган.
"До момента на отстраняването на колегата Гатев мисля, че бюрото успяваше с неговата активна работа. Той е изключително енергичен човек и изключително добър юрист. Той заемаше едно огромно място в бюрото. Поемаше много проверки и ги приключваше много бързо и качествено за разлика от някои други - има проверки, неприключени в едногоидшен срок дори и няма опция да бъдат приключени. Включително и кандидат за председател на бюрото в момента (Огнян Стоичков), който направи всичко възможно през 2018 г. 85% от проверките да не бъдат направени. Това се неглижира като проблематика в българския парламент. Никой не иска да вникне в тези факти и да види, че бюрото замира със своята дейност", коменитра Рашков и прогнозира, че парламентът ще направи един хубав "коледен подарък" на българските граждани във връзка със защитата на техните основни конституционни права от злоупотреби със СРС-та.
"В бюрото в момента се лансират като кандидати лица, които нямат необходимите качества за това - те нямат никакви правни познания. Не може един лесничей, един борец, един психолог и един инжинер да защитават права на граждани - нещо, което се осъществява от хора с юридическо образование".
"Информирали сме прокуратурата за видими нарушения от проверките в Софийския градски съд, които надхвърлят 150 случая, подобни на нарушенията, за които Янева беше осъдена. До момента не знам да има образувани дела по сигналите, които сме пратили на главния прокурор и да има осъдено лице. Тя ако е имала около 30 такива нарушения, някои имат над 100", коментира още Рашков.
Съгласно Закона за Специалните разузнавателни средства Националното бюро е колегиален орган и се състои от 5 членове, включително председател и заместник-председател. Те се избират от Народното събрание за срок 5 години. Членове на бюрото могат да бъдат само дееспособни български граждани, които имат не помалко от 8 години юридически стаж или професионален стаж в службите за сигурност или в службите за обществен ред и са получили разрешение за достъп до класифицирана информация с ниво на класификация "Строго секретно".
Биографиите на новите членове на бюрото, прочетени в Народното събрание
Пламен Колев Иванов е роден на 18 септември 1968 г. в Казанлък. Средното си образование завършва в Математическа гимназия в родния си град. Завършва висше образование с образователна степен магистър в Технически университет – София. Професионалния му стаж в службите за сигурност започва през 1999 г. в Национална служба „Сигурност“ и продължава в Държавна агенция „Национална сигурност“. Своето кариерно развитие преминава всички длъжности от експерт до началник на отдел. Към настоящия момент изпълнява длъжността началник на отдел по линия защита на класифицираната информация.
Илко Желязков е с доказана биография в системата на националната сигурност. Завършил е в СУ „Св. Климент Охридски“. Професионалният му опит датира от 1981 г., когато постъпва в МВР. Кариерата му продължава в сферата на енергетиката, като участва в управлението на БЕХ. Бил е председател на Съвета на директорите на ТЕЦ „Марица изток“ 2. Към настоящи момент е директор на дирекция „Сигурност и отбранителна мобилизационна подготовка на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“.
Илия Ганев е роден на 2 септември 1959 г. Завършва Висш лесотехнически институт – София, специалност „Механизация и автоматизация на горското стопанство и дърводобива“. От 1986 г. до 1987 г. преминава курс за преквалификация в Академия на МВР – факултет за пожарна безопасност. През 2005 г. преминава през курс по защита на класифицираната информация – Държавна комисия по сигурността на информацията. Бил е главен лесничей в горско стопанство „Беглика“, община Батак. От 1986 г. до 2003 г. е началник на пожарна аварийна безопасност – Пещера, Батак - РДВР – Пазарджик. От 2004 г. до 2007 г. е главен експерт в дирекция „Защита на класифицираната информация“ на Държавна комисия по сигурността на информацията. От 1 ноември 2007 до 16 ноември 2012 г. за член на Държавната комисия по сигурността на информацията.
Огнян Атанасов Атанасов e роден на 13 юни 1958 г. Завършва висше образование в Националната спортна академия, а след това в УНСС „Счетоводна отчетност“. От 1983 г. до 2000 г. е част от Бюрото – Дирекция за оперативно издирване. От 2000 г. е директор на Дирекция „Оперативно издирване“. От 2009 г. до 2010 г. е главен мениджър по сигурността в търговско дружество. От 1 март .2010 г. до от 1.август .201З г. – Парламентарна подкомисия за контрол на СРС, директор на Дирекция "Информация и анализ" към 41-то Народно събрание.
Огнян Стоичков Янакиев към настоящия момент изпълнява задълженията си като член на Бюрото. Той е роден на 1 април 1968 г. Завършва СУ „Св. Климент Охридски“ специалност „Право“. От 1992 г. е стажант-юрист в Софийския градски съд. От 1994 г. до 2009 г. – адвокат към Софийската адвокатска колегия, а от месец юли 2009 до 2013 г. е народен представител в 41-то Народно събрание. Бил е председател на Комисията по образование, наука, въпросите на децата, младежта и спорта. Член е на Съвета на настоятелите на БАН.