Медия без
политическа реклама

Биопроизводители: Българските плодове и зеленчуци ще влязат в червената книга

В министерството на Румен Порожанов всичко е на самотек, твърдят протестиращи организации

19 Апр. 2019
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Над 20 браншови организации готвят нов протест и продължават да искат оставката на земеделския министър Румен Порожанов. На пресконференция те заявиха, че причините са липсата на дългосрочна политика в земеделието и масовото пренебрегване на мнението на браншовете, предаде БГНЕС.

Сред недоволните са Българска асоциация "Биопродукти", Национална биологична асоциация, Национален съюз на градинарите в България, Българска асоциация на организациите на производители на плодове и зеленчуци, Асоциация „Български пипер”, Българска асоциация на картофопроизводителите, Съюз на производителите на праскови, Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели, НПО на оранжеристите от Северозападна България.

„Обединеното българско земеделско семейство иска да изкаже своите тревоги, защото сме притиснати едва ли не на колене до стената от едно министерство, което не желае да работи със сектора на плодове и зеленчуци. Протестите няма да спрат”, заяви Благовеста Василева от Българска асоциация "Биопродукти".

Основното искане на протестиращите е да се промени скандалната наредба №5, с която според тях земеделският министър се опитва да ги ликвидира. Както "Сега" писа, първоначално Порожанов заложи крайно рестриктивни текстове, според които ако бъде хваната дори само една партида биохрана със следи от химикали, производителят директно да губи "зеления" си сертификат. А замърсяването може да е инцидентно - да се дължи на пръскане със самолет на намиращи се около биофермата конвенционални култури или да настъпи при превозването. В такива случаи, вместо да се отнема сертификатът, партидата трябва да бъде блокирана, да се разследва причината и ако продуктите са безопасни, да бъдат продадени, само че като обикновени, не със знака "био", посочват от асоциация "Биопродукти". След протест на 9 април, земеделското министерство предложи компромисен вариант, според който ако фермата няма вина за замърсяването, няма да губи биостатута си.

Биопроизводителите обаче имат и други проблеми с властта. Министерството е отнело разрешителните на две от най-големите и най-стари сертифициращи компании, които работят в България и това поставя в риск съществуването на биопроизводството у нас. Те твърдят още, че ведомството обслужва с предимство големите зърнопроизводители, а техните субсидии плаща в последния момент.

“Държавната политика е такава, че всява съмнение дали продуктите са ни биологични. В министерството всичко върви на самотек. Искаме план за развитие на биологичноото производство. Последният е от 2014 година и друг не е правен“, настоява Милен Стоянов от "Биопродукти". Като друго опасение той изтъкна и намерението на МОСВ да промени границите на програмата Натура, което също ще засегне екопроизводителите.

Чавдар Маринов, изпълнителен директор на организациите на производители на плодове и зеленчуци, ясно подчерта, че протестите не са политизирани. „До 7 години български плодове и зеленчуци ще влязат в червената книга“, прогнозира той.

Протестиращите настояват за спешна среща с министъра и за разписване на нова стратегия и цели за развитие на браншовете. Сдруженията са излъчили Българска асоциация на картофопроизводителите да внесе в земеделското министерство разписани предложения и решения за стратегията.

Последвайте ни и в google news бутон