Медия без
политическа реклама

Борисов: Откъде дойде това 8 лв. субсидия? Искам анализ!

Избиха шараните вчера. Ако бях организация за правата на животните, бурни протести щях да организирам, шегува се премиерът на извънредното заседание на МС

07 Дек. 2019Обновена

За субсидията не съм разговарял с Корнелия Нинова. Парламентът сам предизвика криза, заяви премиерът Бойко Борисов по повод приетата партийна субсидия от 8 лв.

"За мое най-голямо съжаление, в момента, в който гласувахме партийните субсидии, 30 точки ги минахме за половин час. Сиреч, оказа се, че другите парламентарни групи се интересуват от тази точка само в бюджета. За мен бюджетът беше по-важен, защото става въпрос цяла година какво ще работи държавата, общините и министерствата и заетите в производството хора да бъдат спокойни", каза премиерът.

"По време на дебатите говорих с Владислав Горанов и Валери Симеонов беше до него - на спикер по телефона. Горанов обясни, че няма да се приеме бюджетът, ако не се реши въпросът с държавното финансиране за партиите. Не можехме да приемем бюджета. Субсидиите можеха да попречат на приемането на бюджета. И ако нямаше приет бюджет, щеше да остане настоящият. А със стария бюджет няма как да се реализират политиките на кабинета, нямаше да има увеличение на заплати с 10%, а някъде и с 15%, да се реализират политиките в социалната сфера, в спорта, в образованието...Това беше един риск и трябваше да взема решение", заяви Борисов.

"За мен бюджетът бе по-важен, изтъкна той. Друг вариант за изход от кризата със субсидията беше заедно с Валери Симеонов да внесат промени в Закона за политическите партии. Не можех да го приема", каза премиерът.

"Не съм говорил с Корнелия Нинова. Ако тя е разговаряла с Валери Симеонов, да си каже, призова премиерът. Сега на сляпо подкрепихме предложението на БСП, за да ни се приеме бюджетът. Затова искам анализ от финансовия министър Владислав Горанов, защото ние сега на сляпо подкрепихме предложението на БСП  - колко пари трябват на партиите за нормална политическа дейност. От къде дойде това число осем? Може да са 5, може да са 7, или 30? - попита Борисов. - Да, за да има нормален живот на политическите партии - неслучайно и от Брюксел ни препоръчаха. Защото този див популизъм: "Оставете ги партиите без финансиране", води до диктатура. Рано или късно, води до диктатура! Всички диктатори са дошли на базата на народното недоволство и след това са се разправили жестоко с народа си. Историята познава не един, не два - десетки такива случаи. Демокрацията е доказала, че с работеща многопартийна политическа система дава най-добри резултати. И е най-добре за хората. 

Така че, колко да е субсидията - искам да се върнем отново на този дебат. И второ - за какво да се харчи субсидията. Правила. Ако данъкоплатецът ни дава пари за партийна дейност, тя трябва да бъде регламентирана. Колко административен апарат, колко офиса или за офиси, за семинари, за международната им дейност. Имаме ли право - включително и нашата субсидия (на ГЕРБ), много харчим за църкви, манастири, джамии, за хора с увреждания или болни деца. Имаме ли право, или не! Всичко това трябва да се регламентира и да се знае. С тази партийна субсидия можеш ли да правиш телевизия? И тука примерно моето предложение ще бъде БНТ и БНР, където държавата дава финансиране, да станат по време на избори безплатни за всички политически партии. Искаш да излезеш по телевизията - ето ти БНТ, ето ти БНР, покритие в цялата страна... Този дебат искам да се води. Решава парламентът или решават, че могат да имат вестници, телевизии, списания, издателска дейност - решават и ОК, да го направят! За нас е важно да има правила за какво могат да се харчат парите  - офис оборудване, автомобили за партията, въобще да има рамка. 

Така че на тези, които говореха за брак (б.р. - изявлението на Слави Трифонов за брак между БСП и ГЕРБ, с кум "Патриотите"), мога да им кажа да погледнат Разград - кметовете и заместник кметовете от кои партии са. Иначе има много примери за брак, но аз понеже винаги съм бил честен с хората исках да повторя защо приехме този вариант - приехме го, за да си приемем бюджета. Сега обаче искам ние да сме водещи в темата за какво трябва да се харчат парите и дали трябва да са 8 лева. Сега вече спокойно може да се отвори този дебат и си говорят в парламента, всеки да си защити позицията и накрая да се намери правилното решение. Има редица примери в Европа - къде колко се дава. На едното место с по-малко пари, но с изведени фондации отстрани, които подпомагат политическите партии - леви, десни, либерали.

Така че - Горанов, сега след като сме приели бюджета, се заемете с тази работа, говорете и с колегите от Обединени патриоти, и да я върнеме темата отново за разискване. 

След това премиерът закри извънредното заседание, но не пропусна да си направи дебелашки майтап: "Ако бях такава, неправителствена организация за правата на животните, вчера бурни протести щях да организирам. Убиха шараните! Иначе по "Дискавъри" като дават филмите, или по "Лов и риболов", хванат рибата, след това я погалят и я пуснат във водата. Нали, там е един начин. А като ги бият шараните с чука по главата в рибарските магазини, това ни се вижда естествено. Нали, просто давам пример. Беше ми мъчно за рибите, като гледах как ги дават по телевизията - едвам дишат".

През 2014 г. обаче Борисов бе на друго мнение. Тогава той публикува в социалните мрежи своя снимка с уловени два шарана (непогалени и непуснати обратно във водоема) и се похвали: "Когато кълве, наистина кълве".

 

Коментари след извънредното заседание на Министерския съвет

Posted by bTV Новините on Saturday, December 7, 2019

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ

Арестуваният шеф в МВР вече е с повдигнати обвинения

21 Яну. 2025

След примирието "Хамас" и Израел освободиха заложници и затворници

20 Яну. 2025

Вратата към еврото е отворена, но на прага се трупат копейки

21 Яну. 2025

Съветът за съвместно управление единствено си избра председател

21 Яну. 2025

Кабинетът Главчев е отменил голямо плащане със задна дата

19 Яну. 2025