Премиерът Бойко Борисов е приел оставката на министъра на правосъдието Цецка Цачева, съобщиха от правителствената пресслужба. Двамата са разговаряли за свързаната с името й имотна сделка. Пред премиера Цачева е заявила решението си, че подава оставка и не желае създалото се напрежение да се пренася върху работата на правителството.
"Моето убеждение е, че докато вървят проверките на КПКОНПИ и на ВКП не е редно да изпълнявам функциите си на министър на правосъдието". Това коментира в Стара Загора Цачева, цитирана от "Фокус". „Знаете, че във вчерашния ден еднолично сезирах компетентните институции с искане да бъдат извършени проверки по отношение на придобитото от мен недвижимо имущество. Това означава, че нямам никакви притеснения за извършени престъпления, тъй като не съм в никакви връзки с фирмата продавач, нито пък може да се говори за злоупотреба с власт. Още във вчерашния ден, след като информирах премиера, съм изразила готовност да подам и оставка. Беше коректно да го изчакам да се завърне от Брюксел“, заяви Цачева.
По думите ѝ тази сутрин в неговия кабинет спокойно е обяснила за пореден път и на него при какви условия и как е сключила сделката. „Моето убеждение е, че докато вървят проверките на Антикорупционната комисия и на ВКП не е редно да изпълнявам функциите си на министър на правосъдието, поради което едновременно с подаването на оставка съм заявила и молба да ми бъде разрешен полагаемия ми се годишен отпуск до момента, в който оставката бъде гласувана в Народното събрание. Докато вървят проверките, няма да коментирам повече“, каза още министърът в оставка.
Категорично премиерът Борисов не е оказвал натиск върху мен, допълни Цачева. „Оставката е личен акт. Във времето назад съм доказала, че мога да нося отговорност. Поех отговорността за загубата на президентските избори еднолично. И това се доказа веднага след това на проведените парламентарни избори, на които партията ГЕРБ е и към този момент управляваща мандатоносител на кабинета „Борисов“ 3. Не желая по никакъв начин името ми да тежи на премиера Борисов в тази вече предизборна кампания, нито пък на МС, на правителството като цяло, поради което считам, че решението ми е правилно, а то е споделено и от министър-председателя“, посочи тя.
Освен Цачева в имотния скандал са замесени Цветан Цветанов, който в момента е на конференция в САЩ, Вежди Рашидов и Ваня Колева - кумица на Цветанов и зам.-министър на спорта. Първият коментар на Борисов по скандала беше: "Говорих с Цветанов по телефона. Ще говоря още веднъж с тях, но не ми е приятна тази тема. Ще изчакам кратко време, прокуратурата и КПКОНПИ да се произнесат. Трябва да подкрепя и колегите от ГЕРБ, защото те ми казват - "Ти режеш глави и гониш, а другите лидери подкрепят дори виновните. И това, че другите са маскари, нас не ни засяга. Свикнали сме на всякакви корупционни схеми, въпросът е ГЕРБ прави ли така? Уверявам ви, че много внимателно ще проследя тези сделки. Винаги в ГЕРБ сме взимали верните решения. Това, че другите са маскари, нас не ни оправдава. Въпросът е морален, а не само дали сделките са законни или не. Всичко това е много добре планирано и Цветанов трябва да си направи изводите откъде дойде тази атака и по това време".
Коалиционните партньори на ГЕРБ в управлението дружно определиха постъпката на Цачева като морален акт. Тези думи използва Волен Сидеров от "Атака", който коментира още, че българите са чувствителни на тема имоти. Подкрепяме моралния акт на Цецка Цачева, каза и депутатът от ВМРО Юлиан Ангелов, цитиран от Нова телевизия. „Това е личен избор. Това е морална постъпка. Подкрепям подобна постъпка. Нормално е, когато има конкретни обвинения към теб, като човек, който представляваш изпълнителната власт, да предприемеш подобно действие“, заяви той. По-лаконичен беше началникът му и вицепремиер Красимир Каракачанов. Каракачанов заяви, че не може да коментира "лични мотиви" за оставка, увери, че правителството е стабилно и каза, че не може да каже трябва ли и Цветанов да подаде оставка.
По адрес на Цветанов си позволи коментар Волен Сидеров. Той очаква "раздвижвания" по отношение на втория в ГЕРБ. "Нека се види всеки един случай. Цветанов е другата основна фигура в ГЕРБ, нито тази заместник-министърка е известна. Вероятно Борисов ще поговори и с нея. За Рашидов е съвсем друг случай. Той има парите да си купи и къща, и апартамент. Там не можем да говорим, че политиката му дава някакви привилегии. Цветанов съм сигурен, че ще има също разговор с премиера", обясни Сидеров, цитиран от "Фокус". На въпрос, ако Цветан Цветанов се оттегли, застрашена ли е партия ГЕРБ за изборите, Сидеров отговори, че управляващата партия има точно изградена мрежа, която работи за изборите. "Малко се митологизира личността и значението на г-н Цветанов, като едва ли не машината за избори, без която ще рухне. Не мисля, че е така. ГЕРБ ще направят изборите и дори той да не е председател на предизборния щаб", посочи още Сидеров. Според него няма вероятност и това да разцепи ГЕРБ. "Мога да ви дам пример с предишни информации на силни фигури, които са излизали от ръководство. Не става така разцепването на ГЕРБ, там спойката е друга", обясни лидерът на "Атака".
---------
Цачева е шестият министър, който си тръгва от третото правителство на Борисов. Първи през октомври 2017 г. напусна здравният министър Николай Петров заради съмнителни обществени поръчки от времето му във ВМА, където беше директор. След катастрофата на автобус в Своге, която отне живота на 20 души, оставки подадоха вътрешният министър Валентин Радев, регионалният - Николай Нанков, и транспортният - Ивайло Московски. След протести на майки на деца с увреждания оставка бе принуден да подаде и Валери Симеонов, вицепремиер. Четирима от уволнените се върнаха в парламента като депутати. Политическата кариера на Нанков обаче претърпя още един обрат. 20 дни, след като се върна в парламента, кадърът беше привикан обратно в регионалното министерство, този път като зам.-министър.