Премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството няма да променя данъците. Това стана по време на годишния бал на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Данъчната политика няма да се променя, ще продължим да толерираме и малкия, и средния, и едрия бизнес, заяви Борисов и веднага след това разкритикува ДПС за предложенията за диференцирани ДДС ставки върху хляба, лекарствата и книгите. "А защо не и на млякото, и на месото. И тогава ще кажем – няма да е 10%, а ще стане 20% данъкът на вас, които си мълчите. Популизмът стигна до там, че всеки се надпреварва – дори една либерална дясна партия като ДПС да говори за безплатни неща непрекъснато. Безплатни неща няма в живота. Безплатното за едно означава по-високи данъци за тези, които работят“, каза Борисов във вторник вечерта.
Темата за намаляването на данъците започна да се обсъжда миналата седмица, когато депутатът на ДПС Делян Пеевски изненадващо се появи в парламента и заяви, че партията обмисля да внесе проект за свалянето на ДДС на хляба, лекарствата, книгите, както и да се помисли за безплатни детски градини.
„В политиката популизмът стигна дотам, че всеки се надпреварва, дори либералните ДПС, да говорят за безплатни неща, непрекъснато. Безплатни неща няма в живота. Безплатното за едно означава по-високи данъци за онези, които работят. Инвестициите, стабилността е, защото ние държим тези прогнозируеми данъци и ще ги държим докрай. Какво значи безплатно. Няма безплатно”, натърти Борисов.
„Що за популизъм див се разви? Всеки излиза и вика да е безплатно всичко. Защо БСП, ДПС, когато управлявахте, не махнахте данъците. Предсрочни избори искахте! Ами ако ви бяхме направили предсрочни избори? Я да ви питам вие от Северна България искате ли „Хемус”? А защо си мълчите? Искате от „Младост” до Църна маца. Като искате, бъдете живи, активни. В този смисъл този популизъм, надпреварата за безплатни неща ще доведе до катаклизъм”, каза още той.
„Много впечатлен съм от обиколките по заводите – мога да кажа, че България пак се завърна като една индустриална държава – както е била преди 1945 г. Където минете – завод до завод. И в голямата си част всичко заминава за износ и това държи БВП висок“, заяви Борисов. Той посочи, че за комунистите нямало по-добро от чуждите пари. 4През 1944-та година взеха на хората къщите и предприятията. За каква реиндустриализация говорят те? Да върнем Кремиковци и торовите заводи ли? Ако гледате сериала "Чернобил", тези престъпници ни изкараха на манифестация, точно когато дойде радиационният облак", разпали се той и обяви: „И ние, за съжаление, останахме единствените, които продължаваме да се съпротивляваме срещу думата „безплатно“.
"Изключително съм впечатлен от заводите, които се строят сега. Но няма работници. За да се върнат работниците, трябва да вдигаме доходите. Всеки ден съм в контакт със синдикатите и работодателите. Говорим по тази тема. Мога да ви обещая, че данъците няма да ги пипаме. На финала сме и на чакалнята на Еврозоната. Който не иска България в Еврозоната, да знае, че ще има Европа на две скорости. Ние не искаме да оставаме България на втора скорост. Ние искаме да си гарантираме еврото. Тук вие трябва да ни помогнете, защото е правилно за държавата. Всички знаят, че сме в Шенген, но чисто егоистично не ни пускат. България охранява отлично границите си и това е изключително моя заслуга. Забравихте времената, когато по улиците се разхождаха стотици мигранти. Сега няма нито един", категоричен беше министър-председателят.
Министър-председателят посочи, че ГЕРБ няма да пипа данъците, защото те са най-добрата среда, която може България да си позволи. „На финала сме за чакалнята на еврозоната – това е добре, защото ще спре изкушението на банките от лошите кредити и ще се гарантира сигурността на инвестициите. Да не говорим, че сме в общото европейско семейство. В противен случай, който не иска – има Европа и на втора скорост. Ние не искаме да оставяме България във втората скорост. Защото големите и силни държави казват, че еврото е това, което ги държи единни“, коментира Борисов. Той обясни, че държавата ще продължава да подкрепя и малкия, и средния и едрия бизнес.
Борисов посочи, че с финансовият министър Владислав Горанов са се договорили да се отпуснат пари за колкото е нужно детски градини и ясли, за да може жените да работят и да бъдат равнопоставени. „Колкото градини и ясли липсват в България, ще отделим ако трябва и 100, 200, 500 млрд. лв. ако трябва, и ще ги построим. Защото има смисъл“, каза още той.