Медия без
политическа реклама

Борисов за глобата от ЕК: Навсякъде се приватизира, а в България не се

За Жирардели и премиерът чул вчера, във Виена сподели мисли за индустриалната революция

18 Дек. 2018Обновена
БГНЕС

Трите търговски дружества ще платят глобата от печалба, а не хората. Това каза премиерът Бойко Борисов в коментар от Виена по повод наложената от Европейската комисия глоба в размер на 77 млн. евро на групата на БЕХ. В понеделник Европейската комисия наложи глоба на „Български енергиен холдинг”, неговото дъщерно дружество за доставка на газ „Булгаргаз“ и неговото дъщерно дружество за газова инфраструктура „Булгартрансгаз“ („групата БЕХ“) в размер на 77 068 000 евро за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС. Т.е. глобата не е заради липса на приватизация, а заради липса на диверсификация на доставките.

Енергийният министър обясни вчера, че според ЕК трябва да има възможност българският оператор „Булгартрансгаз” да бъде приватизиран и да влезе чужд оператор. На въпрос как ще реагира България след санкцията, Борисов заяви, че страната ни реагира вече повече от две години в преговорите, които водим с ЕК. "Когато ЕК ни препоръча в лицето на своя комисар, да приватизираме тръбите на газопреносната система. Представете си нашето правителство да беше вкарало решениe и днес да ме питате защо правителството взе решение да приватизира тръбите и в тези конкурси за приватизация да дойдат най-големите, руски, турски, какви ли не компании. А заглавията какви щяха да бъдат: „Борисов дава тръбите на България”. Тогава ние влязохме в парламента, поискахме да ни разрешат да преговаряме с комисията. 100% - пълно мнозинство казаха „не”. Започнахме от 300 млн. евро. Аз преговарях веднъж, Томислав Дончев около 100 пъти. Свалихме ги на 150, на 140 и сега последно на 77 млн. евро”, коментира Борисов пред български журналисти в Австрия. „Това беше минималната сума, която успяхме да договорим, всички останало означаваше приватизация на газопреносната ни система. Представете си какво бихте ме питали, ако не бяхме платили 77 млн. евро, а големи чужди компании ни бяха взели собствеността, държавната, върху газопреносната система. Така че толкова по този въпрос и да не плашат хората, че ще плащат те тази цена, ще си я платят трите търговски дружества от печалби”, заяви Борисов. В същото време той добави: „Няма друг вариант освен приватизация, това са европейските правила - навсякъде се приватизира, в България не се".

Министър-председателят бе попитан и дали е знаел за собствеността на „Юлен” – въпрос, на който отговори с думите: „И аз като вас слушам, това, че е от вчера. Безспорно Марк Жирардели е световна величина и да имаш подобни инвеститори е нещо много хубаво. Все пак става дума за частен бизнес. Но така или иначе тая тема „Банско” ние трябва да я развързваме. Ако нашите „зелени” дойдат тук, ще ликвидират целия бранш в Австрия, но аз съм горд, че България има най-силните „зелени” в света. Както виждате, 20 години в България няма правителство, няма президент, който да намери смелост и кураж, който да се изправи и да каже, че е правилно решение да се развива туризмът.

Българският премиер е държал реч за индустриалната революция на форума на високо равнище ЕС-Африка, който се провежда във Виена под егидата на Австрийското председателство на Съвета на ЕС. „Свидетели сме на дигитализирането на икономиката в цял свят. Процес, който е прието да се нарича „Индустрия 4.0“, а специалистите дефинират като индустриалната революция на днешния ден. И като всяка революция тя носи много възможности, но и предизвикателства за пазара на труда и икономиката като цяло“, отбеляза премиерът. Според него дигитализацията оказва голямо влияние върху държавите и обществата ни, защото трансформира продукти, процеси и бизнес модели във всички отрасли - от строителството, здравеопазването до селското стопанство и туризма. Прогноза на Световния икономически форум показва, че след 2020 г. 90% от работните места ще изискват дигитални умения. „Неслучайно те бяха основен елемент от програмата на триото Естония – България – Австрия и приоритет на Българското председателство“, заяви премиерът Бойко Борисов. Той подчерта, че образованието е в основата на всяка една икономика и благосъстоянието на гражданите. „Точно за това в следващите 2 години България ще инвестира 50 млн. евро от оперативните програми в проект „Образование за утрешния ден“, посочи премиерът Бойко Борисов. Проектът е насочен към дигитализацията на средното образование и предвижда създаване на отворени образователни ресурси, обучение на учители и ученици по дигитални умения, информационни кампании за дигитална компетентност, медийна грамотност, киберсигурност.

„Прилагането на нови дигитални технологии във всички сфери ще спомогне за развитието на африканските икономики и постигането на целите, начертани съвместно от ЕС и Африка“, каза още българският министър-председател. Той посочи, че предпоставка всичко това да се случи е адекватното за времето образование и високи нива на грамотност на двата континента.