Медия без
политическа реклама

Британците вече се редят за отварянето на заведенията след месец

От швейцарския институт за обществено здраве обявиха, че има трета вълна на COVID-19 в България, Сърбия, Чехия и Унгария

14 Март 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС
Служители на международното летище в Мексико сити разтоварват контейнери с ваксината срещу COVID-19 на "Синовак". Мексико получи общо 1 млн. дози от ваксината на китайската фармацевтична компания.

Британците планират да „ядат, пият и да се веселят“, след като паднат ограниченията за посещаване на заведения. Много пъбове и ресторанти вече са резервирани напълно за няколко месеца напред, съобщи „Гардиън“. Желаещите да компенсират изгубеното време са запазили предварително места в бирариите на открито, които трябва да отворят на 12 април. Управител на заведение в Бирмингам споделя, че на 24 февруари, след като премиерът Борис Джонсън обяви облекчение на мерките през април, в рамките на 20 минути са били запазени места за 601 човека.

Вече имаме резервации до юли - включително за покритата част на заведенията, които се очаква да отворят в средата на май, коментира Сам Морган - изпълнителен директор на „We Are Craft Group“. От 12 април до шест души ще могат да се срещат с приятели или семейства в бирарии на открито или да се хранят навън. Местата на закрито ще заработят от 17 май, ако са изпълнени специфични противоепидемични мерки.

Ирландия стана поредната държава, която временно спира ваксинирането с "АстраЗенека". Местният регулаторен орган за здравни продукти (HPRA) препоръча използването на ваксината да бъде отложено като предпазна мярка като резултат от съобщенията за съобщения за съсирване на кръвта при ваксинирани в Норвегия.

По-късно през деня такова решение взеха и в италианската област Пиемонт. Имунизациите с "АстраЗенека" там бяха спрени като предпазна мярка, след като ваксиниран вчера учител от град Биела е починал. Властите в Пиемонт очакват резултатите от изследванията, които ще проверят използваната партида и дали има връзка между смъртта и ваксинацията. В четвъртък италианският здравен контролен орган забрани използването на една партида от ваксината на "АстраЗенека", след като двама мъже са починали в Сицилия.

Двама души са починали в събота в Хонконг, след като са били ваксинирани срещу COVID-19, съобщи РИА Новости, цитирана от БГНЕС. И двамата са страдали от хронични заболявания и са били хоспитализирани, след като са били ваксинирани срещу коронавирус в началото на март. Здравните власти в Хонконг обясниха, че единият починал - 80-годишен мъж с диабет и хипертония, е бил имунизиран на 1 март, а на 7 март е приет в болница в критично състояние. Вторият случай е 67-годишен мъж с хиперлипидемия, диабет и хипертония. Той получил ваксина на 2 март, а на 11-ти внезапно припаднал в една от станциите на метрото и бил приет в болница.

Според South China Morning Post смъртните случаи след ваксинация стават вече шест, като починалите са били инжектирани с препарат на китайската компания "Синовак".

Програмата за ваксинация срещу COVID-19 в Хонконг стартира на 26 февруари. Към 13 март около 177 000 души са получили първата доза, от които около 149 200 души са инжектирани с ваксината "Синовак", а около 27 800 – с ваксина, разработена от "Пфайзер"/"БиоНТех".

Междувременно от понеделник в Италия влизат в сила още по-строги мерки срещу разпространението на коронавируса. Половината от 20-те региона в страната, включващи основни градове като Рим, Милано и Венеция, ще въведат режим на "червен код" - максималното ниво в системата за предупреждение на Италия за ограничаване на заразата. Това ще важи до 6 април, като целта е да се предпази населението покрай предстоящите Великденски празници (3-6 април). В червените зони ще бъдат затворени магазини, които не предлагат стоки от първа необходимост, училищата ще преминат на дистанционно обучение, а ресторанти и барове ще работят само с поръчки за вкъщи.

За момента единствено Сардиния е в "бяла зона" поради ниски нива на заболеваемост и ще бъде освободена от тези мерки. В Италия вчера бяха регистрирани над 25 000 новозаразени за денонощие.

Вчера в няколко големи града в Германия - Мюнхен, Дюселдорф, Щутгарт и Дрезден, се състояха протести срещу мерките на правителството за ограничаване на разпространението на COVID-19. В Мюнхен се бяха събрали няколко хиляди души, доста от тях без да носят задължителните предпазни маски. Демонстрацията беше спряна от полицията, от която посочиха като причина неспазване на мерките за сигурност. В Дюселдорф се събраха близо 2000 души.

Подобни протести имаше и в още няколко градове в Европа. Демонстрация имаше и Канада. Няколко хиляди души взеха участие в "Поход на непокорните", организиран в Монреал. В провинция Квебек от началото на януари има вечерен час.

Междувременно от швейцарския институт за обществено здраве в Женева обявиха, че се наблюдават признаци за началото на трета вълна от коронавирус в България, Сърбия, Чехия и Унгария. "Въпреки че е очевидно, че ни заплашва трета вълна, все още не сме наясно, дали по същество тя ще бъде по-различна от първите две вълни на пандемията", коментира епидемиологът и директор на института - Антоан Флао, цитиран от БГНЕС. Той допълни, че сега е моментът да се направи правилна подготовка за ограничаване на третата вълна. Според него, особено важни за целта са дисциплината сред населението и ваксинацията, най-вече сред пациенти над 75-годишна възраст. 

 

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?