Медия без
политическа реклама

До 3 месеца почват тестовете на българската ваксина срещу коронавируса

14 Май 2020Обновена
Илияна Кирилова

До три месеца ще е готов протипът на ваксината срещу коронавируса, по който работи БАН. "Предстои конструирането на ваксината. След това идват дългите тестове. Нормалната работа е около година. Състезанието между фирмите е кои по-бързо ще успеят да се преборят за държавните суми, които се отпускат от богатите държави по отношение на тестването". Това каза пред БНР доц. Андрей Чорбанов, ръководител на департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН, където се разработва ваксина срещу коронавируса. 

Българската ваксина представлява вирус имитираща частица и е с наноматериали, които ще бъдат носители на съответните вирусни компоненти, които трябва да се разпознават. Чорбанов обясни, че в края на пандемията експертите ще преценят дали ваксината да е масова, за да се предпази населението от изолация от обществения живот, или ще бъде за конкретни хора. Той смята, че трябва да им личен избор.

Проектът на българските учени за ваксина е финансиран със 70 хиляди евро, дарени от Франция, защото Институтът по микробиология към БАН е "осиновен" от френския Институт "Луи Пастьор", съобщи неотдавна Euractiv.bg.

В отговор на депутатски въпрос здравният министър Кирил Ананиев обяснява, че министерството няма конкретна информация за участие на БАН в проекта на френския институт. Министърът допълва, че всички лекарствени продукти и особено ваксините, трябва да имат валидно разрешение за употреба, видя "Сега" на сайта на парламента. Колкото до това дали се планира новата ваксина да влезе в имунизационния календар, Ананиев обяснява, че ресорният експертен съвет може да предложи това. 

"Аз съм скептик към лекарствата, като имунолог разчитам действието на имунната система. Вирусът не е жив организъм, а парче молекула. До едно лекарствата имат изключително силни странични реакция. Този вирус не е истинският Армагедон. Вирусът показа, че обществото не е подготвено технически да реагира на такъв тип епидемия, но и психологически", коментира Чорбанов. И допълни, че не е ясно какъв имунитет генерира вирусът.

"Според мен груповият имунитет е този, който може да запази хората... Коронавирусът не може да се разпространява през различни носители - дрехи, виждам параноични хора с ръкавици навън. В открити пространства вирусът е чувствителен към всичко. Това, че издържал с часове върху повърхности, граничи с научната фантастика", каза доц. Чорбанов.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ваксина, БАН

Още по темата