Столична община предлага на БАН два общински терена в район "Овча купел". В замяна академията трябва да спре съдебното дело, което води срещу подробния устройствен план (ПУП) на бъдещия парк "Кукуряк" в тази част на София. Това стана ясно на извънредно заседание на общинската комисия за връзки с гражданското общество. То бе инициирано от жители на района, които от години настояват за изграждането на паркова среда във все по-обедняващите откъм зеленина техни квартали. Както "Сега" писа, през лятото на 2023 г. Столичният общински съвет реши бъдещият парк да се построи в имот, собственост на БАН. Тогавашният кмет Йорданка Фандъкова съобщи, че вече са обезпечени над 90 дка за новото зелено пространство. Впоследствие обаче се оказа, че БАН не е съгласно с ПУП-а, изработен от бившия главен архитект на София Здравко Здравков, и го обжалва.
Съобщението за предложението на Столична община бе направено от представителя на БАН на заседанието, който съобщи, че терените са посочени от кмета на "Овча купел" Ангел Стефанов. "На последната ни среща със Столична община ни бяха предложени два имота в район "Овча купел", като предложението бе да си изберем един от тях, за който в бъдеще да се търси финансиране за изграждането на научен център на БАН. Двата имота заедно са с площ от малко над 16 дка и попадат в зона с идентични (единият терен е и с малко по-високи) показатели за застрояване спрямо този, в който ПУП-ът предвижда построяването на нашия център. Комисията по академична собственост на БАН разгледа това предложение и реши, ако тези имоти официално бъдат предложени за реализиране на инвестиционни намерения на академията, това би могло да се обсъди от общото събрание на БАН"- поясни началникът отдел "Управление на собствеността" Гергана Гергова. Тя каза още, че в терените, които евентуално ще получи, БАН има намерение да построи жилища за учени.
В заседанието участва и шефът на СОС Цветомир Петров, който поясни, че ще предложените имоти ще бъдат проверени дали отговарят на изискванията за сделка и впоследствие ще бъдат предложени за одобрение от общинския съвет. "Ако имотите са възможни за замяна, няма тежести върху тях, то ще придвижим съответният доклад. Говоря от името на целия общински съвет и смятам, че подобен ход ще бъде подкрепен, за да може парк "Кукуряк" да се случи в този мандат", заяви Петров.
Както "Сега" писа, ръководството на БАН не е съгласно с начина, по който бившият главен архитект Здравко Здравков разпредели територията на бъдещия парк, който ще легне върху техен терен от почти 89 дка. Академията държи да се спази Общия план на София, според който 59 дка от големия терен се отреждат за парк, а други 23 дка са "за обществено обслужване". Като попадащи в такава зона в тях може да се строят "общественообслужващи, административни, научни и делови сгради", но също и "жилищни сгради и допълващо застрояване".
ПУП-ът на "Кукуряк" предвижда още 6,7 дка от големия терен да се обособят като самостоятелен парцел и в него БАН да може да създаде "астро-комплекс-образователен и културен център от нов тип". В този парцел академията ще има право да вдигне сграда с височина до 6 етажа. Останалите 16 дка от площта за "обществено обслужване" обаче планът на Здравков преотрежда за парк.
БАН иска предназначението и на тези 16 дка да бъде "за обществено обслужване". От академията посочват, че жалбата им е срещу ПУП-а само за въпросната площ, а не за целия парк. Така или иначе обаче тя засега спира всички дейности по превръщането на поляните в парково пространство.
Преди време стана ясно, че в имота си в бъдещия парк БАН иска да строи планетариум. Академията обаче няма необходимите средства, поради което ръководството й търси партньорство. През 2020 г. акад. Ревалски информира за идеите си след среща с бившия кмет Йорданка Фандъкова, бившия главен архитект и с кмета на "Овча купел" Ангел Стефанов. "Предложих да се обсъди възможността за изграждане на планетариум. София има нужда от такова съоръжение. Ние можем да предоставим ноу-хау и терените, но не можем да осигурим финансиране. Затова търсим съвместна реализация на проекта със Столична община“, разказа Ревалски.
Безкрайната сага по създаването на парк "Кукуряк" в "Овча купел" се точи вече 15 г. През 2009 г. гражданско сдружение „Парк Кукуряк“ и инициативен комитет „Обединени Овча купел“ внасят предложение до главния архитект да се създаде градски парк и спортен комплекс върху общински и държавни терени. След дълги перипетии през юни м.г. с гласовете на всички политически групи СОС утвърди проекта за ПУП.