31 са новите случаи на коронавирус в страната, съобщи шефът на оперативния щаб (НОЩ) Венцислав Мутафчийски. Той каза още, че 11 процента от общо заразените в страната са медицински персонал. Новите случаи при медицинския персонал са три - на лекар, медицинска сестра и санитар.
Общо заразените в България са 2100, активните случаи са 1481. 2.5% е увеличението на новорегистрираните сравнение с предишния ден. Общо в София има 12 нови. При децата до 18 години има нов случай – 10-годишно дете на 10 от Сливен.
Според щаба поне още седмица не бива да се коментира отварянето на детските градини.
Шефът на НОЩ каза, че няма връзка между броя на проведените тестове и броя на новооткритите случаи. "За наше щастие продължава клъстърното разпространяване на болестта. Колкото повече се отдалечаваме от ядрото на клъстъра, толкова по-малко болни засичаме", допълни той.
Новите смъртни случаи са трима, с което жертвите на коронавируса стават 99. Става дума за мъж на 79 години от дома за стари хора в Кула, жена на 75 години в болница "Св. Анна" и мъж на 87 години с много придружаващи заболявания, който е починал в "Пирогов", отчете Мутафчийски.
365 души се лекуват в болници, 51 са в интензивни клиники.
На въпрос за декларирането на заболяване при влизане в страната, Мутафчийски уточни, че законодателството не изисква болните да съобщават, че имат дадена болест. И допълни, че има държави, като САЩ, в които това е инкриминирано.
Премиерът инициира разговори с държавници от региона за въвеждане на реципрочни мерки, каквато е препоръката на ЕК, коментира шефът на щаба опциите за туризъм. Той уточни, че това не е в компетентността на щаба. Но допълни, че карантинните мерки са най-силното оръжие срещу епидемията.
Мутафчийски определи като гавра твърденията, че жертвите не са на коронавируса, а на други заболявания. "Повечето пациенти имат придружаващи заболявания. България е с над 800 хил. души със сърдечно-съдови заболявания. Но винаги медицината се е борила за живота на всеки един пациент, независимо от придружаващите заболявания. Тези хора живеят вси по-дълго, защото има добра медицинска гриза и не са имали среща с коронавирус. За съжаление тези хора, се срещнаха с коронавирус и той индуцира тяхната смърт, която можеше да не се случи в близките 10 години. Всеки, който не вярва, да заповяда, лично ще му съдействам да бъде доброволец във ВМА. Да наблюдава как боледуват тези болни. Те боледуват тежко и не могат да преодолеят всички неща, които им се стоварват", коментира шефът на НОЩ.
Въпросът за възстановяването на трансплантациите беше изключително тежък, каза още Мутафчийски. По думите му повечето от трансплантираните, които загиват, умират от инфекции. Те са подложени на терапия за потискане на имунитета, за да не отхвърлен органът. "Това поставя повишени изисквания в процеса в условията на епидемията. Въпросът беше да се разработят алгоритми за максимална сигурност", каза Мутафчийски. И допълни, че протоколът за трансплантациите е стъпил върху френския и американския опит. "Винаги има рискове. Но ние вече се научихме доста много неща да вече почти 3 месеца", каза той.
Генералът отрече, че всеки болен с температура се записва веднага като болен от коронавирус. Той насочи към медицинския надзор, ако има "неблагополучия" при лекуването на пациенти.
4080 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 79 (1.9%) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 55 (1.3%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 34 (0.8%) проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM.
Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 235, от които 11 (4.7%) са дали положителна проба да коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.