Медия без
политическа реклама

5 отломки от ДПС ще участват в изборите

ЦИК регистрира общо 25 партии и 9 коалиции за вота на 27 октомври

13 Септ. 2024Обновена
Пеевски успя да вземе марката ДПС за вота.
Пресцентър на ДПС
Пеевски успя да вземе марката ДПС за вота.

34 формации – 25 партии и 9 коалиции, е регистрирала към момента Централната избирателна комисия (ЦИК) за парламентарните избори на 27 октомври. Това показват регистрите на комисията.

На 5 формации е отказано да участват във вота – партия ДПС (която поддръжниците на Ахмед Доган неуспешно пробваха да регистрират като част от битката със съперника им Делян Пеевски – бел.а.), партия "Велика България" на Камен Попов, партия "Национално движение Единство" на Никола Иванов, коалиция "Демокрация, права и свободи-ДПС" (също провален опит на фракцията на Доган – бел.а.) и коалиция "Има смисъл", сформирана от бившия депутат от ИТН и "Величие" Виктория Василева, в която влизат партиите "Бъдете смели" и БСДП.

Любопитното е, че в изборите сега ще се надпреварват цели пет отломки от ДПС. Най-напред, разбира се, става въпрос за двете коалиции, получили се след разцеплението на движението през последните няколко месеца. Това са коалициите "ДПС-Ново време" на Делян Пеевски и "Алианс за права и свободи", която се очаква да приюти хората на Доган в листите си. След битка в ЦИК и в съда Пеевски спечели и ще бъде единственият носител на марката ДПС за изборите. Засега не изглежда, че фракцията на Доган ще има друг избор, освен да използва споменатия алианс, който беше регистриран от ЗНС и СБОР – партии, които предложиха помощта си и за провалената коалиция "Демокрация, права и свободи-ДПС".

След това идва партията "Демократи за отговорност, свобода и толерантност" (ДОСТ), която беше създадена от бившия председател на ДПС Лютви Местан, когото Доган прогони от партията с огромен скандал през 2015 г. Местан сформира ДОСТ с изключително активната подкрепа на турското посолство у нас, постигна известен първоначален успех, но след това партията западна. Сега тя се оглавява от Танер Алимолла.

В изборите се включва и "Народна партия Свобода и достойнство" (НПСД). Тя беше учредена от Касим Дал – основател и зам.-председател на ДПС, един от най-приближените хора на Доган, с когото обаче имаха разрив през 2011 г. Неговата партия влезе в "Реформаторския блок" – обединение на градската десница от 2014 г., партньор на ГЕРБ в кабинета "Борисов 2", благодарение на което НПСД участва в изпълнителната власт. После пробва коалиция с ДОСТ, но неуспешно и западна, също като партията на Местан.

ЦИК регистрира и "Национално движение за права и свободи" (НДПС) на Гюнер Тахир. Той също е бивш зам.-шеф на ДПС, но беше изключен от движението още през 90-те години, основа своята партия НДПС и оттогава неуспешно се опитва да конкурира бившите си съпартийци.

 

ОЩЕ ЛЮБОПИТКИ

Интересно е, че партия "Български демократичен съюз Радикали" е сменила името си - вече се казва "Граждански блок", както и водача си, който сега е бившият главен прокурор Иван Гешев. Той регистрира сдружението "Граждански блок" миналата година, а през 2024 г. направи и коалиция с това име, в която влязоха вече бившите "радикали" и "Партия на българските жени". Така Гешев лесно се е сдобил с нова партия, с която ще се включи в изборите.

С ново наименование е и партия "Българско национално обединение", която през 2021 г. предостави листите си на бизнесмена Васил Божков (по онова време пребиваващ в Дубай - бел.а.). Сега тя се казва "Булгари" и под това наименование ще участва във вота.

Партия "Волт", която наскоро ПП изгони от коалицията си с ДБ, сега ще се състезава самостоятелно. Така е и с друга отломка от ПП-ДБ - партията "Единение" на Иван Христанов и Иван Манев. Както и партията "Морал, единство, чест" (МЕЧ) на Радостин Василев, който си тръгна от ПП-ДБ с голям скандал. Двама бивши участници в ПП-ДБ - "Зелено движение" и "Средна европейска класа", които напуснаха дясното обединение, няма да се включат във вота.

Бившият зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов е направил коалиция. Неговата партия "Републиканци за България" се е съюзила със "Зелен съюз" и "Съюз на свободните демократи" (основана от бившия столичен кмет Стефан Софиянски - бел.а.). Те са конкурент на ПП-ДБ за вота на градските десни, какъвто е и коалицията "Синя България". В последната влизат КОД, "Български демократически форум", "Движение Демократично действие - ДЗ", НДСВ (учредена от експремиера Симеон Сакскобургготски - бел.а.), "Българска нова демокрация", "Консервативна България" (както се преименува НФСБ на Валери Симеонов - бел.а.) и "Радикалдемократическа партия в България".

Три проруски партии са се събрали в коалиция с името "Русофили". Това са "Българска комунистическа партия", "Партия на българските комунисти" и "Русофили за възраждане на отечеството".

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?