По случай Деня на Европа на 9 май 2020 г. посланиците на държавите-членки на Европейския съюз, акредитирани в България, създадоха специално видео, за да отправят съвместно послание към българския народ. Във време, когато целият свят е изправен пред най-голямото предизвикателство от Втората световна война насам, общото послание подчертава същността на Европейския съюз, нашия съюз: мир, свобода и солидарност.
Денят на Европа тази година ще бъде отбелязан и със специално включване на живо в интернет под наслов „Заедно като един – Together as one”. По време на едночасов стрийминг от Виена 9 изпълнители от страни от ЕС ще изпълнят Деветата симфония на Бетовен, приета за химн на Съюза, за 9 минути, като си предават щафетата и всеки представи своя интерпретация в различен музикален стил.
Началото на живото излъчване е в 11.00 ч. (виенско време) на 9 май. Братята Константин и Александър Владигерови са сред деветимата артисти, които от своите дневни ще поздравят гражданите на европейската общност, а стилът им на изпълнение ще бъде балкански джаз и класика.
Всеки от останалите осем творци ще изпълни „Одата на радостта“ в различен жанр в музиката - от класическа до поп, джаз, рап и др. Част от изпълнението ще бъде преведено и на жестомимичен език
Денят на Европа, честван на 9 май всяка година, е посветен на мира и единството в Европа. На тази дата се отбелязва годишнината от историческата Декларация на Шуман. В своя реч през 1950 г. в Париж Робер Шуман, френският външен министър по това време, споделя идеята си за нова форма на политическо сътрудничество в Европа, която ще направи войната между европейските народи немислима. Неговата идея е да се създаде европейска
институция, която да обедини и управлява производството на въглища и стомана. Само година по-късно е подписан договорът за създаване на подобна институция. Предложението на Шуман се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз.
Същевременно председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отправи послание за солидарност между страните-членки.
"Тази солидарност бе поставена на изпитание в началото на пандемията. Това ни позволи да видим до каква степен затварянето в себе си не е решение на проблемите. Благодарение на солидарността успяхме да излекуваме повече болни и тя трябва да продължи", заяви фон дер Лайен.
Видео послания отправиха и лидерите на страните-членки на ЕС. Сред тях и българският премиер Бойко Борисов.
„Европа, най-доброто място за живеене, най-много демокрация, най-много солидарност, най-много права на хората", казва във видеото Борисов и призовава европейските си колеги да направят всичко възможно след пандемията "отново да бъдем такива, каквито бяхме – солидарни, силни, проспериращи".