Окръжната прокуратура в Стара Загора 9 месеца не може да приключи разследването за смъртта на Пламен Пенев, който загина на 30 декември м.г. при полицейска гонка. Тепърва се чака психиатрична експертиза на починалия, както и още една експертиза, научи "Сега" от източници от държавното обвинение. От Окръжната прокуратурата коментираха единствено, че предстои делото да бъде решено. Забавянето по разследването предизвика недоволството на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който нареди ревизия на всички дела на прокурорите, наблюдаващи казуса, за 2 години назад.
Още през февруари беше известно, че са разпитани десетки свидетели - полицаи и граждани, иззети са записи от охранителни камери от цялото трасе на гонката, както и любителски кадри на граждани, които са подавали сигнали. Има и записи от камерите на полицейските автомобили. Обвинени обаче все още няма.
Вече е излизала информация, че Пламен Пенев е починал, защото е бил задушен при ареста. Няколкото полицаи, които са го арестували, са го затиснали по такъв начин, че той не е можел да си е поема въздух и това е довело до смъртта му. Беше назначена допълнителната експертиза, която да доизясни фактите.
В колата на починалия Пенев не беше намерен нож, за какъвто се твърди в подадения на 112 сигнал, станал причина за преследването и задържането му. Сигналът е подаден, след като Пенев влиза в конфликт с група младежи, докато разхожда кучето си. Всъщност първоначално подаденият сигнал на 112 е, че мъжът може би ще извади нож. Операторката на 112 обаче предава към полицията, че става дума за нападение с нож над деца. Впоследствие от МВР се свързват с подалите сигнала младежи и те потвърждават за ножа.
На 5 януари по искане на тогавашния вътрешен министър Калин Стоянов бяха освободени заместник-директорът на ОДМВР Стара Загора, който към момента на събитието е замествал директора на областната дирекция, и началникът на охранителна полиция. Двама редови полицаи също бяха първо отстранени, а после и уволнени. Още обаче не е ясно дали на някого ще бъде потърсена наказателна отговорност за случая. А междувременно Стоянов направи директора на ОДМВР Лазар Христов шеф на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР.
РЕВИЗИЯ
Недоволен от бавната работа на Окръжната прокуратура в Стара Загора, в края на миналата седмицата Сарафов е наредил да бъде проверена работата за 2 години назад на прокурорите, които наблюдават случая - Вероника Караколева и Петя Драганова, научи "Сега". Правилата в прокуратурата не позволяват това да се случва заради конкретно разследване, но именно забавянето на делото за смъртта на Пенев, е причината за проверката, смятат в държавното обвинение.
Ще бъде проверена срочността на висящите им дела и дали са разследвани ритмично. Друг показател, по който двете прокурорки ще бъдат ревизирани, са спрените досъдебни производства, които наблюдават и дали по тях са извършени всички възможни действия.
Проверяващият екип, в който влизат магистрати от върховната прокуратурата и от Апелативната прокуратура в Пловдив, ще трябва да проучи и решените от двете прокурорки дела - в това число влизат обвинителните актове, както и прекратените производства. Ще бъдат прегледани и оправдателните присъди, постановени в процеси с тяхно участие.
Докладът от проверката трябва да бъде представен на Сарафов до 16 октомври.
Сарафов потвърди пред "Сега", че е заповядал ревизията. Той коментира, че още при встъпването си в длъжност достатъчно ясно е посочил пред ръководителите на прокуратурите в цялата страна, че ще е безкомпромисен при неоснователно забавяне по делата, особено по разследвания, свързани с причиняване на смърт, тежки катастрофи, домашно насилие и корупция. "Преди две седмици издадох и заповед, която цели именно осигуряването на срочност и ритмичност при водене на разследвания като конкретния казус от Стара Загора", каза Сарафов. "Времето на делата на трупчета отдавна е приключило и това особено важи по дела, които са предизвикали остра обществена реакция, както и по тези, по които не е налице фактическа и правна сложност", допълни и.ф. главен прокурор. "Забавени разследвания по година, две или три години, това е отказ от правосъдие, практика, която в прокуратурата трябва категорично да бъде прекратена", зарече се Сарафов, в изявление по конкретното дело.