Медия без
политическа реклама

МВР в Ст. Загора: Преследваният получи конвулсии

Полицията в града се опита да се оневини за смъртта на Пламен Пенев и се накара на журналистите

03 Яну. 2024Обновена
Скрийншот видео Нова тв
Директорът на ОДМВР-Стара Загора Лазар Христов (вляво)

"Нашите служители не са проявили каквато и да е агресия към лицето, което отказа да се подчини на полицейско разпореждане”. Това обяви директорът на ОДМВР -Стара Загора старши комисар Лазар Христов на специален брифинг, след като на 30 декември, при гонка с полицията и задържане в града, почина 58-годишният бивш републикански шампион по борба Пламен Пенев. Той обяви, че няма категорични данни, че смъртта е настъпила заради полицейски служители.

Христов разказа версията на МВР по случая. Той твърди, че на спешен телефон 112, в 20:45 часа на 30 декември, е получен сигнал за непълнолетни, заплашвани с нож от мъж на средна възраст. Отзовалите се на място два автопатрула са установили подателя на сигнала, който им посочва спрял наблизо лек автомобил, в който имало водач.

„Когато нашите служители се приближават до колата за извършване на проверка, лицето вътре заключва вратите, затваря прозорците и отказва да се подчини на полицейското разпореждане. Към този момент той тръгва с колата с цел да осуети проверката. Нашите служители го следват със служебния автомобил. Униформените не са проявили каквато и да било агресия спрямо лицето или автомобила”, категоричен е директорът на ОДМВР-Стара Загора.

"Преследването започва, когато лицето се опитва да прегази наш колега при тръгване. Служителят отстъпва назад, а автомобилът продължава в южна посока”, допълни ст. ком. Христов. По думите му, Пенев е блъснал патрулка, която му препречила пътя, но успял да се измъкне. След преследването по улиците на града водачът „реализирал ПТП”.

Мъж на 58 г. почина след автомобилно преследване с полицията в Стара Загора, като, според роднините му, смъртта е настъпила след насилие от страна на униформените. Драмата се е разиграла късно снощи.

“След като става ясно, че автомобилът няма възможност да продължи преследването, колегите започват действия по изваждане на лицето от колата. За съдействие пристига и екип на „Пътна полиция”. Непосредствено след поставяне на белезници, задържаният получава конвулсии. След оказване на спешна медицинска помощ е констатирано, че мъжът е починал. Пострадалите служители от Първо районно управление, които препречват пътя на нарушителя, са прегледани в болница, а единият е хоспитализиран с травми на главата и фрактура на ръката”, обясни старши комисар Христов.

Директорът беше категоричен, че колегите му са действали по сигнал за въоръжено лице. "Разполагаме със запис от този сигнал на телефон 112. Това лице, в продължение на 20 минути, реализира няколко ПТП-та, не изпълнява разпорежданията на колегите и се движи в зони в централна градска част, които в момента са пълни с цивилни граждани", заяви Христов. Той обаче не знаел дали е открит нож в колата, защото огледът бил извършен от прокурори и следователи. На въпрос той отговори, че починалият не е криминално проявен.

Христов подчерта, че това не е било планирана акция. "Колегите не са знаели нито криминалните прояви на това лице, нито психическото му здраве. В хода на извършената от нас проверка установихме подобни обстоятелства. Надявам се в хода на следствието това да бъде изяснено. Служителите на МВР са били там в изпълнение на служебните си задължения, пазейки спокойствието на гражданите. Действали са съобразно ситуацията. Никой от служителите на МВР не излиза на пътя с идеята да убива", допълни Христов.

„Искам да изкажа съболезнования на близките на загиналия. Защото, каквото и да кажем – да загубиш близък при такъв нелеп инцидент със сигурност е болка, която няма да бъде потушена много дълго време”, заяви полицейският шеф и обясни, че на няколко пъти се е чул с близките на починалия. Христов препрати към следствие и прокуратура за „конкретика по отношение на разследването".

На няколко пъти полицейският шеф си позволи да се кара на репортерите, като в един момент дори каза на журналистка да си ходи, ако не ѝ харесва. На няколко пъти той подминаваше или отказваше да отговаря на въпроси, включително и на този дали ще подаде оставка.

На въпрос дали човекът е починал от асфисция Христов реагира бурно: "Асфиксията е задушаване - а не удар. Правите ли разлика? Някой от вас има ли конкретика дали наистина има асфиксия, или има удари причинени на лицето?"

Ден по-рано прокуратурата обяви, че загиналият при гонката в Стара Загора Пламен Пенев е починал след принудителното му изваждане от автомобила от полицейските служители. Именно държавното обвинение официално обяви, че се проверява дали това не е станало при механична асфикция, т.е. при задушаване.

След като случаят е докладван на дежурен прокурор, от ОП-Стара Загора незабавно са предприети действия с оглед изясняване на обективната истина. Назначена е съдебно-медицинска експертиза за установяване причините за смъртта на П.П., която е възложена на екип от трима съдебни медици от Съдебна медицина - гр. Пловдив., казаха още от прокуратурата. 

Още веднага след случилото се близките на Пенев обявиха, че не вярват на версията на МВР и смятат, че той е починал след като е бил пребит. Искаме правдата да възтържествува, обявиха и по Нова тв дъщерите и бившата съпруга на починалия мъж.

"Вярваме в Господ и в правдата. Призоваваме всеки, който може да допринесе за установяването на цялата истина, да помогне. Защото не може да вярваме, че компетентните органи действително са компетентни", каза дъщеря му Борислава Пенева. „Ние не просто смятаме, че баща ми е пребит до смърт. Ние го виждаме на свидетелските кадри, заснети от хора, присъствали на мястото, което не мога да нарека местопроизшествие. Това е местопрестъпление. Виждаме как баща ни е зверски налаган със страшни ритници”, заяви още тя.

„Човек, след като е катастрофирал, така ли трябва да го извадят от колата? Не трябва ли да бъде извикана линейка? Да има пожарна? Той вече е бил катастрофирал. Няма къде да ходи. Не му е оказана първа помощ, а е използвана физическа сила върху човек, който е бил в безпомощно състояние”, посочи и другата дъщеря на починалия - Ивелина.

Полицията твърди, че сигнал за заплахи от страна на Пламен Пенев действително е бил получен. „Оказа се, че младежите, които са го подали, са дали показания пред следователите, че нож не е имало. И те са били младежи, а не деца. Баща ми си е разхождал кученцето. Понеже много го обичаше, не даваше на никой да му се кара. Вероятно се е стигнало до размяна на реплики”, твърди Ивелина.

Борислава сподели, че баща им винаги ги е съветвал, когато има проблем, да се търси съдействие от полицията. „Познавайки го, предполагам, че е казал: "Момчета, ще се обадя в полицията”. И предполагам, че тези младежи са се уплашили и са подали сигнал първи. Но не смятам, че е имало някакъв сериозен конфликт”.

Другата дъщеря на починалия - Ивелина, подчерта, че Пламен е приемал предписани му от лекар медикаменти. "Баща ми имаше заболяване, за което има назначени лекарства. Но по никакъв начин тази диагноза не го правеше агресивен", категорична е тя. 

Преследването с 9 патрулки в Ст. Загора е озадачаващо, твърдят адвокати

Реакцията на полицията е прекалено силна. Дори и да е имал нож, а той не е имал“, обяви пред Би Ти Ви Емануил Йорданов, адвокат и бивш министър на вътрешните работи по повод смъртта на Пламен Пенев след гонка в Стара Загора. Той е провел среща с дъщерите на починалия и уточни, че е ангажиран със случая.

„Дори и да е имал  нож, двама души са били достатъчни да го неутрализират. Това преследване с 9 патрулки е озадачаващо. Ясно се вижда как той се опитва да заобиколи полицейската кола, идваща към него. Полицейският автомобил го удря. Гледайки след това полицаите как са до неговия автомобил, всичко това, което правят, е необяснимо. Действията не са такива, каквито би трябвало да бъдат“, коментира Йорданов. Мъжът е взимал лекарства, но Йорданов посочи, че това не може да е причина той да бъде убит.

„Отказът да се изпълни полицейско нареждане е нарушение. В такива случаи този човек трябва да бъде установен. В закона е записано, че при неутрализирането на този човек, когато се ползва физическа сила, тя трябва да бъде употребена, така че да се пази животът и здравето на лицето", заяви и адвокат Людмил Рангелов. Той добави: "Имам големи притеснения. Този случай много наподобява този с Ангел Димитров от 2005 г.. Наказателното производство продължи близо 16 години с 10 различни съдебни акта, включително и такъв от Европейския съд по правата на човека. Тогава също ставаше въпрос за причиняване на смърт при задържане от полицията в резултат на асфиксия, каквато и сега е водещата версия на прокуратурата“.

„Физическа сила при ареста е допустима, но тя се свежда до това на лицето да бъдат поставени белезници. Оттам нататък той е обезопасен. Всичко друго е свръхактивност“, подчерта Рангелов.

„Този човек е известен. Той няма как да се скрие. Полицията го е спряла на бензиностанцията. Той тръгва с автомобила си. Полицията предприема гонка. Защо? Той е известен. Те знаят кой е. За мен е странна цялата история. Полицията правилно е реагирала на сигнала, но децата понякога могат да преувеличават“, коментира и доц. Милен Иванов, бивш зам.-ректор на Академията на МВР. Той обясни, че деветте полицейски автомобила, участвали в гонката, са били всички патрулиращи тази вече в областния град.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?