Медия без
политическа реклама

Албанците влязоха в топ 3 на получилите българско гражданство

Натурализацията на 10 души е отменена през 2021 г.

Българските паспорти отварят вратата към ЕС.
Илияна Кирилова
Българските паспорти отварят вратата към ЕС.

През 2021 г. вицепрезидентът Илияна Йотова е издала 229 указа за промени в българското гражданство на 17 295 души, сочи годишният отчет на ресорната комисия в президентството.

15 171 души са придобили гражданство на основание български произход, родител български гражданин, обща натурализация. 7696 от тях са от Северна Македония. Следват тези от Украйна – 1547 и Албания - 1269. Българи са станали още 1145 души от Турция, 1127 от Молдова, 1053 от Сърбия. Българско гражданство, което дава безпрепятствен достъп до Европейския съюз, са получили и 479 души от Руската федерация. През 2020 г. в челната тройка на получилите българско гражданство са хора от Северна Македония – 9098, Украйна - 1926 и Сърбия – 1228. Албанците са на пето място - 997 души. Там са и през 2019 г., при това с двойно по-малко души - 489.

 На 1926 души е възстановено българското гражданство, а 188 души са освободени от него. В последната категория попадат хора, които трайно са се установили в друга държава и са поискали да придобият нейно гражданство, а не всяка страна допуска повече от едно гражданство.

Издадени са и укази за отмяната на натурализацията на 10 души. Това се е случило по предложение на министъра на правосъдието заради констатирани от Съвета по гражданството укрити данни или факти, които, ако са били известни, лицата не биха получили указ за българско гражданство. Мотивите за отмяна са: законови нарушения с наложени забрани за влизане и пребиваване в Шенгенското пространство; укрити факти и данни за съдебни и криминални регистрации; влезли в сила присъди за умишлени престъпления от общ характер в страната по произход или в страна от Шенгенското пространство; обявени лица за издирване от Интерпол; неподдържане на инвестициите, станали основание за придобиване на българско гражданство (т.нар. инвестиционно гражданство), за поне двугодишен период, считано от датата на натурализацията.

албанци са получили одобрение по заявленията си за български произход от началото на 2015 г. до 7 юли т. г. Албанците са на пето място сред чужденците, на които са признати български корени. Пред тях са само Северна Македония, Украйна, Молдова и Сърбия.

Т.нар. златни паспорти – гражданство по бързата писта срещу инвестиции, през 2021 г. са предоставени на 9 лица. За тях в отчета на президентството няма подробности. Много по-пълна е справката за хората, придобили гражданство поради интерес от страна на държавата от натурализацията им или особени заслуги към България. Става дума за 15 души. Двама от тях са получи гражданство заради особени заслуги в културата, един – в науката и медицината, един – в обществената сфера, трима – в икономическата, седмина – в областта на спорта: алпийски ски, борба свободен стил, волейбол, джудо, художествена гимнастика, фигурно пързаляне.

ТЕНДЕНЦИЯ

През последните три години е регистрирано рязко увеличаване на броя на македонците, които са станали български граждани, пише БГНЕС, като се позовава на данни, предоставени от Министерството на правосъдието. Само през 2020 г. техният брой е над 9000 души, а през 2021 г. е 7692 или близо половината от всички получили българско гражданство през тази година 15 167 души.

За сравнение в периода 2013-2019 г. между 1867 и 6193 македонци стават български поданици, но дори и тогава техният брой е много по-голям от броя на получилите българско гражданство от други държави.

За последните 15 години броят на македонците с български паспорт е 86 566 души, което е над половината от всички получили българско гражданство - 162 865 души. Към днешна дата чакащите за издаване на указ за получаване на българско гражданство македонци са близо 3500 души.

След дълго очакване депутатите най-накрая се захванаха да премахнат практиката да се раздава българско гражданство на чужденци срещу направени инвестиции в нашата страна – известна като „златни паспорти“.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?