Серия от конкретни предложения, които да подобрят управлението на Природен парк “Витоша” и да направят любимата планина на столичани достъпна и добре поддържана, отправиха архитекти и природозащитници. Предложенията предвиждат въвеждане на платен достъп на всички автомобили и платено паркиране на територията на парка. Пътната карта с конкретни решения бе представена на организирана от Съюза на архитектите в България конференция “Витоша: Време за решения”, в рамките на която бяха анализирани всички аспекти в управлението на парка.
Платен достъп за автомобили и нови паркинги
Ключов въпрос, който следва да се реши, е достъпът до планината и качеството на инфраструктурата. Столична община следва да придобие дял от собствеността в спрените лифтове - Княжевски (спрян 1992 г), Драгалевски (спрян 2018 г.) и Симеоново (спрян 2023 г.). Тези лифтове са предназначени за масов превоз на пътници, те са част от градския транспорт и собствеността следва да е публична или под публичен контрол, изтъкна юристът Борис Милчев.
За подобряване на достъпа и пешеходния туризъм следва да се изградят нови изходни пунктове с предвидени към тях буферни паркинги. В момента лифтовете са спрени, а достъпът е само пеша или с автомобили и масов градски транспорт. Трафикът от автомобили е много тежък, има недостиг на места за паркиране, не се използва екологичен градски транспорт, изтъкна арх. Емил Леков. С цел регулиране на този трафик и осигуряване на допълнително финансиране на парка експертите предлагат въвеждане на платен достъп на всички автомобили на територията на парка и платено паркиране. Според икономиста Красен Станчев входът за автомобил може да е 10 лв. Това са примерни цени, но архитектите са категорични, че достъпът с автомобил следва да е платен.
Контролът трябва да мине към екоминистерството
Дирекция “Природен парк Витоша” следва да бъде преобразувана и вместо към Изпълнителна агенция по горите, трябва да мине като структура към екоминистерството. Дирекцията е свръхнатоварена със задачи - в правилника й са включени 42 задължения, а разполага със щатен състав от едва 24 души и нищожен бюджет от 651 000 лв. през 2023-а година. С тези пари не може да се свърши нищо и огромната част от тях отива за заплати на оскъдния персонал, изтъкват експертите. Затова те предлагат самото стопанисване на парка да се поеме от ново държавно предприятие “Природен парк Витоша”, в което да се влее и ловното стопанство “Витошко-Студена”. Според тях в управлението на предприятието следва да се включат и представители на Столична община и община Перник и това предприятие следва да бъде натоварено с поддръжката и изграждането на инфраструктурата, като го финансира с приходи от различни търговски дейности и такси за услуги, включително таксите за платено паркиране. "Витоша е в границите на 4 общини и на 3 области. Върху нея упражняват правото си на управление 4 министерства и 2 агенции – както казва народът: "Много баби - хилаво дете", коментира бившият главен архитект на София, сега председател на УС на САБ Петър Диков.
Нормативната уредба следва да се промени основно
За безвремието в управлението на Витоша допринася разпокъсаната и противоречива нормативна уредба, считат специалистите, както и липсата на актуализиран План за управление на парка. Ключово при законите е да се отстранят всички противоречия, свързани със собствеността, изтъкна юристът Борис Милчев. Особено критичен е въпросът за собствеността върху пътната инфраструктура, която има статут на горски пътища. Това е една от причините Столична община да поиска да получи от държавата собствеността върху част от пътищата. Следва да се отстранят недомислиците с третирането на стълбовете на лифтовете като самостоятелни обекти - те не са такива нито по смисъла на ЗУТ, нито от вещноправна гледна точка, изтъкна още Милчев. Той посочи, че въпреки наличието на изрична забрана за реституция на земи и решение на съда, че тя засяга и заварени случаи, продължават съдебни спорове по въпроса и има такива спорни терени.
Необходими са ясни правила за устройствено планиране в парка
Архитектите са категорични, че са необходими ясни правила за устройственото планиране на парка и това не е равнозначно на неговото урбанизиране, а ще даде ясна визия за балансиране на различните функции. При приемането на Общия устройствен план на София ПП “Витоша” бе изключен от неговия обхват. В същото време на Плана за управление на парка е предоставена функция на такъв общ устройствен план. Планът обаче не е актуализиран и в момента не играе тази роля. Той не може да служи като основа за разработване на подробни устройствени планове и това е ключов проблем за планирането на развитието на парка, изтъкват архитектите. Те са категорични, че е крайно време планът да бъде осъвременен, каквато актуализация бе безуспешно подготвена 2015-а година. В актуализирания план за управление на Витоша с постоянен устройствен статут следва да попаднат и базите на ски училищата. Следва да се осигури възможност за използване на съществуващи водоеми за изграждане на модерна мрежа за технологичен сняг, които през лятото да се ползват и за гасене на пожари, е друго предложение в пътната карта за Витоша.