Ромите, чиито незаконни жилища в квартал "Захарна фабрика" бяха съборени вчера, все още са бездомни. Днес те протестират пред сградата на община "Илинден". Кметът Емил Бранчевски вчера им обеща да им предостави подслон, но днес е неоткриваем, оплакаха се те пред БНТ. Ромите настояват да им даде поне палатки и химическа тоалетна. Сега са опънали една палатка пред общината.
Вчера част от бездомните трябваше да бъдат настанени в общински жилища в кв. "Ботунец", район "Кремиковци", но местните не ги искат. Тази сутрин в квартала беше организиран протест срещу настаняването им. Освен това бе показано, че предложените общински жилища са необитаеми. Подобна е и ситуацията в "Люлин", след като плъзна слух, че ромите ще бъдат преместени в тамошния център за временно настаняване. Кметът на района Георги Тодоров съобщи, че няма да допусне те да се настанят в "Люлин". Тази вечер имаше протест на местните жители, като от районната администрация съобщиха, че Тодоров ще присъства. За кратко хората блокираха движението по бул. „Царица Йоанна“ и бул. „Петър Дертлиев“. Протестът преминава мирно, но на място има засилено полицейско присъствие, съобщи БТА.
Тодоров обясни с писмо, че блок 464 в "Люлин" не е подходящ за настаняване. Тодоров поиска съдействие и от кмета на София Васил Терзиев. И по-късно съобщи, че има писмено уверение, че "няма да бъдат настанявани лица от кв. "Захарна фабрика" в бл. 464 в нашия район!"
Кметът на "Илинден" Бранчевски заяви с публикация във Фейсбук, че районната администрация е съдействала на хората с разрушени жилища да бъдат настанени в нови. Той съобщи, че шест семейства са настанени в общински жилища в района. "Още 9 души са настанени в Центъра за временно настаняване в кв. „Захарна фабрика“. Едно семейство е в дом за закрила на детето. Двама за настанени в здравни заведения. Освен това няколко възрастни са настанени в специализирани домове за възрастни. Има жители, които са поискали да им съдействаме в намирането на квартири под свободен наем, което сме направили", изброи Бранчевски, като обаче не коментира защо има хора от гетото, които са опънали палатки пред общината.
"Призовавам медиите и обществените коментатори да се информират обективно и да посочат пълната истина– включително и това, че част от лицата публично отказаха помощ, която вече им беше осигурена", написа още Бранчевски. Той посочва, че нито един човек от разрушените къщи не е преместен или настанен в друг район. "Всички предложения за настаняване са били отправени към самите засегнати, включително и към лица, които на живо в национален ефир отказаха предложените им възможности. Недопустимо е изкуствено да се създава напрежение между районните кметове, като се внушава, че район „Илинден“ „изнася проблема“ към други райони. Това не отговаря на истината и единствено вреди на добрия институционален диалог и координация", коментира районният кмет.
Вчерашната акция по събарянето на незаконните постройки бе предприета въпреки решението на съда в Страсбург по жалба на Българския хелзински комитет, че събарянето е незаконно. Днес кметът на Илинден каза, че жалбата е подадена за хора, които нямат адресна регистрация в "Захарна фабрика".
Отказът на Ботунец :