Изненадващо днес район "Илинден" премахна част от незаконните постройки от столичния кв. "Захарна фабрика" въпреки че Европейският съд по правата на човека наложи миналата седмица временна забрана за това. Акцията предизвика сериозно напрежение сред живущите там въпреки твърденията на кмета на район "Илинден", че няма напрежение при разрушването им. След като редица райони отказаха да приютят ромите, кметът на "Илинден" успокои, че временно ще ги настанят в общежитие на своя територия.
Събарянето на незаконните постройки в гетото в "Захарна фабрика" започна днес в 5:00 при засилено полицейско присъствие. Обявата за влизането на фадромите беше разлепена по домовете на хората на 7 април. Събарянето започна със спиране на водата и тока в района вчера. По обяд заради авария на техниката временно беше спряно премахването на къщичките в махалата, след което акцията продължи, предаде БНР. По информация на радиото са съборени около 7 постройки.
Жителите на гетото не можеха да го напускат и не бяха допускани външни лица до незаконните постройки от съображения за сигурност. "Нито да влизаме, нито да излизаме. Това, което става, е абсолютен геноцид в 21 век. Нямаме и палатки, нямаме", казаха някои от хората, които са живели в незаконните къщички.
"Няма да има бедстващи хора", заяви кметът на столичния район "Илинден" Емил Бранчевски и обяви, че до края на деня всички, които са останали без дом, ще бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. "Както си планувахме, продължава днес настаняването на хората. Всички обитатели на гетото са изведени и поетапно в момента ги настаняваме и до края на деня ще бъдат настанени абсолютно всички", посочи кметът.
По рано той заяви, че няма напрежение при разрушаването на постройките, както и че общинската администрация поддържа добър контакт със семействата, които обитават и трябва да напуснат сградите. "И в момента те продължават да си събират покъщнина, ние им съдействаме", каза още Бранчевски. По думите му не е ясно още колко ще продължи процесът по премахване на постройките, тъй като в района има генериран много строителен отпадък, отделно трябва да се изхвърли и битов боклук в съседство, така че не е изключено събарянето да продължи и след Великден. По негови данни засегнати от събарянето ще са около 60 души, като на 30 вече бил намерен подслон - пет семейства ще бъдат настанени в ж.к. "Люлин", едно - в "Красна поляна", две - в "Захарна фабрика".
Заповедта за премахване на гетото е от далечната 2016 г., стана ясно от обявлението за предстоящото събаряне. Тя е била съобщена тогава на собствениците, не е отменяна и оттогава подлежи на изпълнение, посочва ръководството на район "Илинден". От репортаж на националната телевизия сутринта се разбра, че само четири семейства са настанени на друго място - в Ботунец, като има оплаквания, че предоставените жилища са негодни за обитаване - нямат врати и прозорци. Около стотина семейства продължават да обитават незаконни къщи в "Захарна фабрика" по данни на медията. Повечето се водят на един и същи адрес - ул. "Суходол" 3.
Никой не иска ромите от Захарна фабрика
Няколко района вече отказаха да приемат обитателите на съборените постройки в "Захарна фабрика", след което кметът на район "Илинден" успокои, че се отказват от тази опция и временно ще ги настанят в общежитие на своя територия.
Веднага след като беше обявено, че ромите ще бъдат настанени в кв. "Ботунец", кметицата на район "Кремиковци" Лилия Донкова, заяви, че не е съгласна. "Като кмет категорично не съм съгласна хората, обитавали съборените постройки от район "Илинден", да бъдат настанени в кв. "Ботунец" в район "Кремиковци", каза тя, цитирана от БТА. Донкова уточни, че кметът на "Илинден" Емил Бранчевски не е разговарял с нея по темата.
"Аз лично няма да настанявам нито един от тези хора в общински жилища в Люлин", реагира и Георги Тодоров, кмет на район "Люлин".
"Район "Красна поляна" не разполага със свободни общински жилища, като не е предоставила и няма да предоставя такива за настаняване на живущите в Захарна фабрика", написа и Димитър Петров, кмет на район "Красна поляна".
Потъпкване на международното право
Това не е първият опит да се премахне незаконната махала, срещу която има и протести на живеещите в района. А днешната акция се оказа в разрез с международното право.
"В петък Европейският съд по правата на човека наложи привременни мерки като задължи българската държава да не разрушава махалата в "Захарна фабрика", днес в 5 сутринта, жандармерия с водно оръдие влиза в махалата и събаря всичко", написа във Фейсбук адвокат Адела Качаунова от Българския хелзинкски комитет, която от години се занимава с казуса. Според нея пряко отговорни за това "скандално нарушение на международното право" са кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски и правосъдният министър Георги Георгиев.
"Не ми е известен друг случай България да не се съгласи с разпореждане на Съда в Страсбург. Нарушението от разрушаване на къщите на хора, сред които няколкоседмични бебета, възрастни и неподвижни хора, онкоболни и крайно бедни хора е едно. Нарушението от неспазване на привременни мерки ще има сериозни последици в международен план за страната", пише още Качаунова. Тя допълва, че парцелът в "Захарна фабрика" е ромска махала от стотина години, неизвестно кога продаден на частни инвеститори, които искат да строят спортна зала.
Освен че казва на правителството да не се пристъпва към събаряне на жилищата до второ нареждане, ЕСПЧ иска информация от българските власти - дали са обмислени мерки за намиране на решения за настаняване на друго място на семействата, особено на уязвимите хора. (Решението на френски език може да видите тук.)
От МП отговориха на въпросите на "Сега", че незабавно след получаването на решението на ЕСПЧ за налагане на привременната мярка са уведомили администрацията и кмета на район "Илинден". Те са наясно, че съдът е изискал допълнителна информация, от която зависи отмяната на мярката - за предприетите до момента действия от район "Илинден" за алтернативно настаняване на малките деца и на лицата в уязвимо положение заради здравословното си състояние и възможностите на жалбоподателите да си осигурят друго настаняване. "Районният кмет е предприел действия по събарянето въпреки това и до момента в Министерството на правосъдието не е предоставена изисканата от съда информация", обясняват от там.
Адвокат Качаунова обаче припомня, че въпреки предприетите действия от страна на министерството, именно то носи отговорност привременните мерки да се изпълнят. В момента никой не може да прави нищо, докато привременните мерки са наложени. А те може да бъдат вдигнати само от ЕСПЧ, след като получи информация от държавата, че е изпълнено това, което се иска от нея - в случая настаняване на хората. Срокът на България да отговори какво е предприето за настаняването е 9 май.
Нарушаването на привременните мерки е ново отделно нарушение на европейската конвенция. Този текст са нарушавали малко държави, сред тях Русия, Турция или Молдова. Заради множество нарушения Русия беше отстранена от Съвета на Европа, припомня адвокатът.
На 11 април пред Столична община се проведе протест, като присъстващите се обявиха против събарянето на жилищните сгради, които обитават в ж.к. "Захарна фабрика". Те предупредиха, че в деня на събарянето ще направят жива верига пред багерите, за да защитят правото си на съществуване.