Медия без
политическа реклама

Бизнес и синдикати искат данъчни преференции за ниските доходи

Различни минимални заплати за нискоквалифициран и висококвалифициран персонал предлагат социалните партньори

05 Яну. 2020
Пламен Димитров и Васил Велев
БГНЕС
Пламен Димитров и Васил Велев

Бизнесът и синдикатите излизат с общо предложение към правителството за данъчни облекчения за най-нискодоходните работещи. Това съобщиха председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев и президентът на КНСБ Пламен Димитров пред Нова телевизия тази вечер. Предложението е част от проект за ново споразумение между социалните партньори и правителството. За него трите страни се разбраха да започнат преговори в края на миналата година, след като бизнесът обяви бойкот на кабинета заради болничните.

Преговорите за сключване на споразумение започват утре. По малка част от исканията има постигнато съгласие между работодатели и синдикати, като не е ясно каква ще е позицията на правителството. „Нещо, по което очаквам съпротива, е модифицираната ни идея за въвеждане на необлагаем минимум за нискодоходните групи. В разговор с бизнеса стигнахме до общо предложение към правителството да възстановява платения данък за нискодоходните групи. В края на годината част от данъка да бъде възстановяван - това е компромисното ни предложение”, обясни Пламен Димитров.

Друг спорен въпрос, който трябва да намери разрешение, е въвеждането на диференцирани минимални заплати. От години работодателите бойкотират преговорите за минимални осигурителни прагове по икономически дейности и длъжности, поради което те растат само с увеличението на минималната заплата. Бизнесът настоява минималната заплата да се договаря между работодатели и синдикати.

„Минималната заплата е общовалидна за всички и ще бъде минимален праг. Около нея има други 85 икономически дейности и в тях има по три категории.  В различните сектори има работници с минимално образование. Ще има минимална заплата за нискоквалифицирания персонал, за средно квалифицираните и третата – за висококвалифициран персонал”, обяснява Пламен Димитров. "Ще е добре, ако успеем да постигнем споразумение, включително за минимални работни заплати в три категории персонал", добавя и Васил Велев.

"Тези 40 мерки са трудно балансирани и са в един пакет. В него има постигнати сложни баланси. Такъв например е нашето съгласие да се върнат болничните в НОИ”,  заяви президентът на КНСБ. Това обаче трудно ще се срещне подкрепа в министерството на финансите, защото означава бюджетът да извади още около 200 млн. лв. за НОИ.

 

Последвайте ни и в google news бутон