Медия без
политическа реклама

Поне година шампанско и сълзи с новата власт!

Умората, безсилието и сметките не вещаят нови избори пак

Никога не може да се разбере Кирил Петков лошо ли гледа Делян Пеевски, или му се моли за нещо.
Илияна Димитрова
Никога не може да се разбере Кирил Петков лошо ли гледа Делян Пеевски, или му се моли за нещо.

Събирането на несъбираема до момента управленска коалиция по принцип води до огромни емоции - едни викат "У-у!", други "А-а!", трети акламират. При настоящата наша коалиция никой нищо не вика от умора. В първия случай обществото пропуска важни новини поради превъзбуда. В настоящия - пак пропуска, но поради апатия.

А има новина. Тя е, че току-що сформираната власт е с хоризонт минимум година. Който ѝ се радва, ще има възможност да препие от шампанско, който страда - да се удави в сълзи. 

Вече е известно, че по света и у нас пари за нищо не бива да се залагат. И все пак "минимум година" е нещото, което може да се каже за продължителността на новата българска власт. Факторите са няколко:

ПП-ДБ най-официално заяви, че ще е опозиция, но такава, която ще бъде толерантна, подкрепяйки стратегически приоритети като влизането в Еврозоната, борбата с корупцията, намаляването на административната тежест. Тоест, ако се изпълняват стратегическите приоритети, тя няма да е опозиция.

 

Ключова е Еврозоната.

 

В учредителното коалиционно споразумение в челните места е записано "продължаване на усилията за членство". Също и "изваждане на България от т. нар. „сив списък“ за пране на пари". Конкретно срещу корупцията са посочени промени в Закона за съдебната власт, нови процедури за избор на държавни органи и т.н. Всичко това е 3 в 1 - взето е сякаш от документите на ПП-ДБ, за реализиране се изисква минимум година, а и еврото става възможно след 1 януари 2026 г. Дори да тече провал по някои от целите, пак година е нужна, за да се направи равносметка. Тоест, наистина

 

ПП-ДБ ще бъде частична опозиция

 

в този период, безобидна (няма да обижда и няма да се обижда - казва си го сама). А в България нещата са така поставени, че застрашаваща властта на ГЕРБ опозиция практически липсва, теоретично може да е само ПП-ДБ. Тоест дори теоретичната опция ще отсъства.

"Възраждане"? Никой не иска с тях. Тази партия може да събори и вземе власт само след революция. Костадинов не е Робеспиер, няма и нов Русо с обществен договор.

През есента на 2026 г. ще се проведат президентски избори. Логично е правителствено-парламентарният цикъл да бъде съобразен с тях. Румен Радев ще си тръгне от поста, рингът е открит - за всякакви и тотални политически пазарлъци. Освен това евентуална партия на Радев, която поне в началото ще бъде посрещната с електорална надежда, е факторът, забързващ или забавящ процесите. Но пак е нужно време, за да изкристализират творческите планове на Радев.

През отделни министри Делян Пеевски получи достъп до властта. С

 

преголям рахат ще я консумира, хулейки,

 

доизграждайки новото си начало "по Тръмпистки модел". Тоест, Пеевски няма интерес тази власт да пада. Няма и Доган, понеже времето не му е приятел - следва да го задържи, не да пришпорва. И още нещо важно - Пеевски не е враг на еврото. Точно обратното - радетел е. Така най-официално влакът, който ще ни вкарва в Еврозоната, е с много вагони и диспечери.

Коалицията "сглобка", с всичките ѝ Кикита, Шишита, рекети и пубертетски изпълнения, оцеля 9 месеца. Би било нелогично новата да е по-малко. 

Всеизвестно е - липсва "бензин" за скорошни избори. За избирателите те са втръснало безсмислие, а партиите се поохарчиха доста. Но този изначално важен фактор е обогатен с още една подробност - дори мътната вода вече не е чак тъй атрактивна. Тоест, ако едно управление иска да върши добри неща, нужно му е време да ги свърши; но

 

дори да цели приоритетно кражби, пак му трябва време,

 

избори през избори не вършат работа  - особено щом коалицията е сложна. И в двата варианта собственият интерес диктува настоящата коалиция да се запази, преодолявайки сама вътрешните антагонизми. Стори ли го, може да мечтае за доста повече от година.

Обобщено: този, който досега можеше да е опозиция, ще се опита да е такава след година (ПП-ДБ); пак тогава, и отново евентуално, може да се появи нещо, което да се позиционира срещу ГЕРБ или да дели баницата с нея (някаква иновация на Радев); хората са изморени, време им трябва да презаредят; при толкова много евентуалности, а и посочените по-горе рахатлъци, управлението няма защо да пада бързо.

Всичко това означава то не просто да оцелее минимум година. Но и да се радва на изключителен комфорт. Съобразно българския опит, комфортът можеше да бъде нарушен в два варианта: 1. Президентът застава срещу правителството, както Желев срещу СДС, Първанов срещу тройната коалиция, Радев някога срещу ГЕРБ и после срещу кабинета на Кирил Петков. 2. Обществото (преобладаваща част или влиятелни групи) силно желае промяна заедно с припокриваща се с промяната политическа сила - СДС и БСП при двуполюсния модел, НДСВ после, ГЕРБ, РБ, ПП-ДБ. И двете условия не са налице.

 

Радев е ясен, мирува,

 

тепърва ще се пазари с Бойко Борисов. Но с ПП-ДБ случващото се е интересно и важно, доколкото все пак сме парламентарна република.

За базовите проблеми на формацията са изписани тонове мастило. Лъжите ("Съюзяваме с този, с когото нямаше да се съюзим"), лидерската несъстоятелност (Атанас Атанасов, вече и Кирил Петков), измамното самомнение за изключителност и т.н. тежат като воденичен камък. Но има още нещо в настоящата ситуация - самозатварянето в Пеевски като мишена и борбата срещу него като смисъл. Ето, тия дни той оповести взаимни есемеси. Потвърди се онова, което и без това се знаеше - че ПП-ДБ стояха в скута му. Колко точно е искрена тази борба? Срещу него ли е, за него ли е? Но това е едната беда. Другата е, че ПП-ДБ нищо различно освен "Пеевски" не ражда. А проблемите на българите все пак са много. Водата тече, светът се променя, българите зависят от тях -

 

ПП-ДБ обаче все бае за Пеевски

 

"Идеологията" почва и свършва с него. Защо не влезе сега ПП-ДБ в коалиция с ГЕРБ? - Защото не бе подписан "санитарния кордон" (реално кордон може да съществува и без подпис, а дори и с подпис да се провали). Какво според Кирил Петков видя цяла България оня ден? - "Видя как слагам Пеевски на мястото му" (фейсбук статус - по повод случка, която очевидно Петков бълнува). А какво от най-значимото световно събития развълнува Антоанета Цонева? - "В деня на встъпването в длъжност на Тръмп, Пеевски отправил послание към народа и политическия елит...". Няма нужда да се уточнява поводът и посланието. Всичко това не е друго, а фиксация, обсесия по Пеевски - врагът, без когото не съществуваш. Шиши е безспорно зло, но все пак не сме 2013 година. "Жълтопаветният сектор" е застинал на нея. И понеже новата власт ще бъде подкрепяна заради еврото, но няма заради домогвания на Пеевски,

 

предстоят нови изпитания по обясняване на необяснимото -

 

как хем властта е подкрепяна, хем неподкрепяна, че трябва да остане в името на "стратегическите приоритети", макар че "така нещата не може да продължават".... С една дума - предстои още от същото от ПП и ДБ; още летеж надолу, съпроводен с чупки, стойки и суети за интелектуално превъзходство - издаващи единствено с елементарна посредственост.

Така освен несъмнените държавни приоритети, обществената умора, партийните сметки, фактор за очертаващата се властова стабилност е и тоталното идейно безсилие на формацията, която все някак можеше да е опозиция. Шампанското, сълзите, а и доста пуканки не ни мърдат следващите 12 месеца!

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата