Медия без
политическа реклама

В болниците зрее бунт заради бонусите от 1000 лв.

Здравният министър спусна неприложими квоти за получаване на допълнително възнаграждение

03 Апр. 2020
Кирил Ананиев
Илияна Кирилова
Кирил Ананиев

Скандални критерии за отпускане на допълнителни 1000 лв. за работа на първа линия са на път да взривят напрежение в болниците. "Днес ще преведем поетия ангажимент всички медицински и немедицински кадри на първа линия да получат чисто допълнително възнаграждение от 1000 лв.", обяви тази сутрин здравният министър Кирил Ананиев. В действителност обаче стотици медици се чувстват излъгани в обещанията за тотална подкрепа на хората на първа линия.

Първо добавки ще получат 1700 души в 34 лечебни заведения, специалисти в приемни, спешни, интензивни отделения, лаборатории. За тях сумата е 2 600 000 лв. 3.4 млн. ще получат работещите в РЗИ, спешните центрове и Националният център по заразни и паразитни болести, каза Ананиев. Разпределението на средствата обаче става по абсурдни квоти, които нямат нищо общо с реалността.

Когато в едно заведение има 5 болни, допълнително възнаграждение получават 40 души. Когато болните са от 5-10, бонус получават 70 души. Когато заболелите са над 10, допълнително възнаграждение получават 100 души. Този ресурс от 6 млн. лв. ще нарасне през април, след като в нови области има нови заразени от коронавирус, допълни министърът на здравеопазването. В спешните центрове критериите са 12 часа положен труд, който да е пряко свързан с наблюдението и лечението, доколкото то се извършва до влизането в приемното отделение на болницата, обясни Ананиев. Той твърди, че допълнителни пари ще получат само хора от специализираните администрации, никой няма да получи от общите администрации.

От снощи сред медиците зрее напрежение заради разпределението на парите. Едва 20 от 250 служители на Центъра за спешна медицинска помощ в Пазарджик отговарят на критериите за получаване на обещаните 1000 лева за хората на първа линия в борбата с COVID-19, оплакаха се от ръководството му пред Дарик радио. Медик от центъра е коментирал така ситуацията във "Фейсбук":

"В царството на баналното зло, извънредно положение, ден n-ти. Според излъчената току що информационнa емисия на БНР, обещаните допълнителни 1000 лв. на месец за хората, които работят на първа линия в здравната система в борбата с COVID-19, всъщност не били точно за всички и не били точно за първа линия...Били единствено за тези, които "доказано" са работили с хора с COVID-19. Tака се оказало, че не всички в Спешна помощ-Пазарджик имат право на добавка, а само част от работещите, които са били на смяна и пряко са работили с конкретни доказани пациенти с COVID-19. Това, че здравеопазването е комплексна система, че има смени на работа, че някакъв общ кръг от хора гарантират невъзможното нормално функциониране на системата в кризисни условия, какво значение има това? Някакво банално зло, облечено в типичната дреха на самодоволния български чиновник, тип Калинка, способен да доведе администрацията до завършена форма на идиотия, тълкува формално разпоредби и мери кой е бил на смяна, като е дошъл Гошо и е установено, че е болен с  COVID-19".

В края на март министерството на здравеопазването подписа договор по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, с който се гарантира насочването на ресурс от 60 млн. лв. в подкрепа на медицинския и немедицинския персонал, който е на първа линия в борбата с COVID-19. Очакванията са да бъдат обхванати около 14 000 медицински и немедицински служители, които ще получат допълнителни 1000 лв. върху заплатите си още от март, съобщиха тогава от социалното министерство. По проекта ще може да се наеме и допълнителен медицински и немедицински персонал, който да посрещне предизвикателствата в борбата с коронавируса. Трябва да се купят и лични и колективни предпазни средства, необходими за превенция от заразяване с COVID-19.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон