Окрилен от социологическите анкети, които показват неговата партия като първа политическа сила, водачът на ГЕРБ Бойко Борисов оглави лично нова атака срещу правителството.
Повод му даде меморандумът за потенциални инвестиции в българската енергетика, подписан между нашето енергийно министерство и две чуждестранни фирми - " Gemcorp и IP3. Оказа се, че бившите управляващи са се сдобили с документа със съдействието на енергийния министър Александър Николов. Днес го използваха, за да обвинят наследниците си във властта, че са предали енергийния сектор в ръцете на чужди офшорки.
Меморандумът, подписан с компаниите Gemcorp и IP3, предизвика редица неудобни въпроси към властта. От кабинета обявиха, че фирмите са им били представени от американски дипломати в София – твърдение, което щатското посолство отрече. После изплуваха сведения за връзки между потенциалните инвеститори и руски олигархични капитали. Управляващите реагираха с коментари, че меморандумът е просто паметна бележка и писмо за намерение, и не обвързва по никакъв начин българското правителство.
От ГЕРБ продължиха да натискат в тази посока, вече позовавайки се на документа, на брифинг в партийната централа. „На офшорни компании е дадена, буквално, цялата енергетика на България – със съфинансиране на търговски дейности за разширяване на производството на енергия, транзита, интерконектори, включително са написали и собственост, която не е тяхна, а общинска. Това са ядрена енергия, централно отопление, Маришкия басейн – всичко, цялата енергетика, на две офшорки. Защо офшорки? Защото там се крият пари”, обяви Бойко Борисов.
Той нападна разследващите журналисти, че партията му трябвало да върши тяхната работа, защото се отказвали да проучват сегашната власт. И се ангажира да извади и договора, сключен от премиера Кирил Петков като икономически министър, за изграждане на завод за електромобили, с който се предоставя държавна помощ от 34 млн. евро на инвеститора.
Неясната му хипотеза разясни бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. Той цитира извадки от меморандума, според които в документа са предвидени конкретни, потенциални проекти, които могат да се реализират под формата на публично-частно партньорство. Тези проекти засягат доставките на газ, въглищния басейн „Марица Изток”, интерконектора с Гърция, общинската „Топлофикация София”, дори нови модулни ядрени реактори.
По думите на Добрев, в документа пише, че страните по него се разбират да развиват заедно и да съфинансират дейности - иначе казано, че българската държава ще участва със собствени средства, ако проектите по меморандума се реализират.
В документа има също клаузи за арбитраж в Париж при спорни въпроси между подписалите го страни. Това, според герберите, опровергава изявленията на управляващите, че става въпрос за паметна бележка. „Остава да предположим, че руски олигарси са предложили тази компания на нашия министър-председател”, обяви депутатът от ГЕРБ-СДС Десислава Трифонова.
Бившите управляващи системно настояват в парламента да се създаде анкетна комисия, която да проучи казуса. Досега нямат успех.