През 2022 г. броят на затворниците в България е продължил да намалява. Така средносписъчният брой на лишените от свобода през миналата година е бил 5 746, което е със 7% по-малко от броят им през 2021 г. и с 41% по-малко от този през 2011 г, отчита в годишния си доклад Българският хелзинкски комитет.
По данни на правителството към 8 юни 2021 г. капацитетът на пенитенциарната система - затвори, затворнически общежития и поправителни домове е изчислен на 8161 места. Това значи, че средната населеност като цяло на местата за лишаване от свобода през 2022 г. е била 70%. Освен осъдени лица, в затворите се настаняват обвиняеми и подсъдими, задържани с мерки за неотклонение. На 31 декември 2022 г. техният брой е бил 431, което е с 12% по-малко, отколкото в края на 2021 г
Общото намаляване на броя на лишените от свобода в България и по-равномерното им разпределение по затворите и затворническите общежития е довело до това като цяло през 2022 г. да няма пренаселени затвори, отчитат от БХК. Следва да се отбележи, че намаляването на населеността на затворите през последните години не се дължи на повишаване на броя на предсрочно условно освободените от съдилищата. През 2022 г. от предсрочното освобождаване са се възползвали само 238 затворници. През 2021 г. те са били 652, което съставлява 12% от всички освободени през годината.
Според статистиката на Съвета на Европа от декември 2022 г. най-голям дял от затворниците в България - 25,9% изтърпяват наказание за кражба. Следващите по големина дялове са на изтърпяващите наказание за грабежи (15,2%) и за транспортни престъпления – 14,4% от затворническата популация. Последният дял е значително над средния за държавите-членки на Съвета на Европа.
България изостава отчетливо по показателя размер на дневната издръжка на лишен от свобода. При среден за Европа разход от 156,9 евро на ден на затворник през 2021 г., в България тази сума е едва 6,5 евро.205 Единствено в Русия стойността е била по-ниска – 2,63 евро на ден. Починалите в местата за лишаване от свобода през 2021 г. са 30. Няма самоубийства.
ПОВЕЧЕ В АРЕСТА
Докато броят на затворниците намалява, този на арестантите се увеличава. Общо задържаните в арестите през 2022 г. са били 11 308 спрямо 10 795 през 2021 г. Броят на задържаните чужди граждани пък е нарастнал с 30% до 2117. Ръстът може да се обясни с увеличаване на миграционния натиск и по-големия брой на задържаните за незаконно пресичане на границата.
Освен това има отчетливо завишение в продължителността на задържането в ареста. То е особено тревожно при задържаните над два месеца, тъй като условията в българските арести като цяло са по-лоши от тези в затворите, докладва БХК.
В редица арести килиите не са оборудвани със санитарни възли, а в други няма достъп до слънчева светлина. Задържаните лица остават постоянно заключени в килиите, с изключение на един час – час и половина дневно, предназначен за престой на открито и физическа активност. В няколко ареста обаче няма места за престой на открито, а са приспособени стаи за разходка. В много арести килиите са малки, с лоша вентилация, обзаведени много оскъдно или без нищо друго освен легло, има дървеници и липсва възможност за участие в каквито и да е дейности.