Медия без
политическа реклама

Брюксел одобри съдията Теодора Георгиева за прокуратурата на Кьовеши

28 Юли 2020Обновена
Съвет на ЕС

Административният съдия Теодора Георгиева е одобрена от Съвета на ЕС да стане част от Европейската прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши. Това съобщи Съветът късно в понеделник. Георгиева получава 6-годишен мандат. Заедно с Георгиева бяха одобрени и представителите на останалите 21 държави, които участват в институцията и образуват колегията на Европейската прокуратура.

Съветът назначи вчера обвинителите от 22-те страни, участващи в институцията. Заедно с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши те ще осъществяват надзор на разследванията и действията по повдигане и поддържане на обвинение и ще образуват колегията на Европейската прокуратура.

Европейската прокуратура, която трябва да заработи в края на годината в Люксембург, ще бъде независим орган на ЕС, който ще отговаря за разследването, наказателното преследване и предаването на съд за престъпления срещу финансовите интереси на Съюза като например измами, корупция, трансгранични измами с ДДС на стойност над 10 милиона евро. Тя ще провежда разследвания и наказателно преследване и ще упражнява функциите на прокурор в компетентните съдилища на държавите членки.

Преди да стане съдия в Административен съд - София град, Георгиева е била прокурор в Софийската градска прокуратура. Тя се яви на конкурса за Европейската прокуратура и бе допусната заедно с други шестима кандидати - Aлександър Атанасов, Дария Христова, Десислава Пиронева, Каролина Хлебарова, Сава Петров и Светлана Шопова. След това бе една от тримата (заедно с Шопова и Пиронева), предложени от правителството на Съвета на ЕС.

ИМУЩЕСТВО

Имотните декларации на магистратите за 2019 г. още не се огласени. За 2018 г. Георгиева е подала две декларации. В първата е посочила 62 014 евро влог спестявания от заплати на името на съпруга й Васил Георгиев. А във втората - покупката на поземлен имот в местността Пунар Боалар край Свищов. В графата разгъната застроена площ е посочено 3371 кв.м., а цената на придобиване е 3650 лв. от заплати. Имотът е на двамата съпрузи. Влоговете във втората декларация са два - 123 127 лв. на съпруга и 3600 лв. на съдията. Като и за двата е посочено, че произходът на средствата е спестявания и заплати.

Васил Георгиев има и 100% от "Екс Натура" със седалище в Свищов.

Това ЕООД е регистрирано още през 2015 г., показва справка в Търговския регистър и още оттогава Георгиев е едноличен собственик на капитала. Според регистъра фирмата се занимава с "производство, изкупуване преработка и продажба на селскостопански продукти и продукти за растителна и животинска защита; производство и търговия с посадъчен материал, биотехнологии; животновъдство и растениевъдство; обработка и култивиране на селскостопански земи; представителство на чуждестранни компании за селскостопански продукти и продукти за растителна и животинска защита, транспорт и всякакви други дейности, чието упражняване не е забранено от закона".

Предходната 2017 г. година влогът е 76 810 евро. Има и още един - 8237 лева, които са от заплата и кредитна карта. Георгиева също има влог - 4000 лв. от заплата.

В декларацията за 2016 г., когато е прокурор в СГП, е посочено, че няма нищо за деклариране. Година по-рано има само заем от 10 000 лв към банка на нейно име, а съпругът й е купил от заплати 43 дка край Свищов за 40 000 лв.

ФИРМИ

Според Търговския регистър освен едноличен собственик на капитала на "Екс Натура" Георгиев е управител на още 5 фирми - "Ей еф" ЕООД, "София Дебт Мениджмънт" ООД, "Рийд България" ООД, "Рацио инвестмънт" ЕООД и "Приста ойл трейдинг" ООД.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата