Медия без
политическа реклама

България е далеч от отпадането на визите за САЩ

Посланикът ни във Вашингтон разказа още за първите "български" F-16 и за списъка "Магнитски"

20 Юли 2024
Георги Панайотов
Нова тв
Георги Панайотов

Все още сме твърде далеч от отпадането на визите за САЩ, стана ясно от интервю на посланика на България във Вашингтон Георги Панайотов пред "Нова ТВ".

"Има един критерий, който е залегнал в закон тук в САЩ. А той е, че процентът на откази на кандидати за американски визи трябва да е под 3 на сто. Този критерий не е постигнат от наша страна, процентът отказани визи е 9. И ние работим това да се случи - предстои кампания в България, която да разясни на кандидатите как да кандидатстват, как да си попълнят документите, за да не им бъдат върнати", каза Панайотов.

Той коментира акцията в Румъния, която подканва своите граждани с вече издадени визи да си ги подновяват, за да намелее процентът на отказите и каза, че "в един момент трябва да направи нещо такова и в България". Дори разказа, че Полша и Хърватия са окуражили своите граждани държавни служители да кандидатстват за американски визи. Така процентът на откази там е намалял и двете страни вече са в безвизов режим. 

 

За изтребителите F-16

В края на тази и началото на следващата година ще са готови първите самолети, ще започнат техните изпитания, обученията на пилотите върви по план. Първият вече е готов. Освен пилоти ще бъдат обучавани и инструктори, т.е. български пилоти-инструктори, които в последствие ще обучават българските си колеги, така че да не се налага те да пътуват до САЩ, а да се подготвят в България, заяви посланикът ни във Вашингтон.

Той потвърди, че страната очаква общо 16 изтребителя, но "първоначално ще бъдат готови два. Те не могат всичките да бъдат произведени едновременно", които ще пристигнат догодина - "март, април, може би лятото, есента".

"Те ще са готови по-рано, но като излязат от фабриката, ще започнат изпитанията с американски и български пилоти, за да бъдат проверени дали са надеждни, дали всички системи функционират и това отнема време. Няколко полета ще бъдат планирани и така..."

 

Тръмп или Байдън е по-добре за България

"Разлика за България някаква съществена няма да има, но нюанси ще има, защото това са различни хора с различни подходи и позиции - твърди Панайотов. - Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сценарий за България. Истината е, че Байдън принадлежи към онова поколение, израсло по време на Студената война, той и Доналд принадлежи към него, защото разликата им в годините не е голяма. Характерното при Байдън е, че неговият стремеж да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е пазител на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес подход."

Според посланика американската администрация не се меси във вътрешнополитическите процеси у нас. 

"Аз такова нещо не виждам, не забелязвам. Но, категорично американското правителство разговаря с българското правителство. Ние комуникираме с американското правителство, говорим си, казваме какви са ни проблемите, целите, плановете и работим заедно по тях. Никой никъде не се меси. Това категорично мога да ви го кажа", добави той.

Посланикът на България в САЩ: Очакваме първите два самолета F-16 лятото или есента на 2025

Ще добавят ли САЩ още българи в списъка "Магнитски"?

Според посланика ни "САЩ никога по никакъв начин няма да предоставят такава информация. Аз разбирам, че ще бъдат обявени хора в списъка "Магнитски" час преди официалното им обявяване", а "преди час никой не ми е казал такова нещо".

Панайотов коментира и информация от страна на ДПС, че министри били са изпращали писма до Държавния департамент, че в министерствата им нямало данни, свързващи Делян Пеевски с акта "Магнитски".

"Категорично не зная. Но от това, което знам от разговорите си с представители на американската администрация, включително министерството на финансите и на правосъдието, пък и министерството на външните работи, американците сами си събират информация. Те си имат начини да събират информация и не знам да са искали информация от български министри и категорично мога да кажа, че през мен не е минавало такова искане."

Според него трудно може да стане преразглеждане на списъка "Магнитски". 

"Досега има един случай, когато човек е бил изкаран от списъка и после пак е бил вкаран, така че… Пак ви казвам, разследванията по подозрения се водят от десетки и стотици служители на много нива в администрацията. Тези хора са професионалисти, те носят отговорност с подписите си, така че веднъж след като са събрани доказателствата – по кой начин ще бъдат издърпани и ще станат невалидни. Аз поне не се сещам. А дали списъкът "Магнитски" ще бъде припознат като част от българското законодателство от НПК - това е работа на България и нейното правителство и депутати и на българския народ. Никой не може да ни наложи нищо. Ако ние преценим – добре, но ако не – няма кой да ни го наложи".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата