Медия без
политическа реклама

България е поръчала 1 млн. теста за Covid-19

Кабинетът забрани износа на предпазни средства без разрешение

23 Март 2020Обновена
Премиерът Бойко Борисов провежда онлайн разговор с министрите по време на днешното извънредно заседание
Снимка: Песцентър МС
Премиерът Бойко Борисов провежда онлайн разговор с министрите по време на днешното извънредно заседание

Един милион теста за коронавирус са поръчани за България, съобщи премиерът Бойко Борисов по време на инспекция на новия водопровод за Перник. Борисов ги бил поръчал лично на еврокомисаря по здравеопазването, като те са част от обща поръчка на Евросъюза. По думите му при доставката на тези тестове ще може да започне и широко изследване на повече хора, а не както е в момента само на болни и с проява на симптоми. "Това, което се случва в света е най-голямото потвърждение на правилността на нашите мерки. Колко са били по-своевременни от другите", допълни Борисов.

БАН и София тех парк пък са събрали текстилния бизнес, за да им представят иновативни филтри за маски. Единият филтър е от активен въглен, направен от костилки, а другият със сребърни йони, обясни от своя страна министърът на икономиката Емил Караниколов.

Преди инспекцията на Борисов, правителството забрани износът на предпазни средства, както и дезинфектанти и техни производни, без разрешение за износ, издадено от министъра на здравеопазването или оправомощено от него лице. Това съобщиха от правителствената пресслужба, след като министрите са провели онлайн извънредно заседание по мерките в страната, свързани с епидемията от коронавирус.

Забраната подлежеше на нотификация съгласно директива на Европейския парламент и на Съвета. България нотифицира тази забрана, както направиха и всички други държави-членки на Европейския съюз, които въведоха подобни забрани, допълват от МС.

Миналата седмица влезе в сила и регламент за изпълнение на ЕК за извършване на износ на определени продукти при условие на представяне на разрешение за износ. Регламентът цели да се ограничи износа и по този начин да се предотврати евентуален недостиг на предпазни средства, чието търсене се изостри през последните дни и се очаква да продължи да нараства значително в близко бъдеще, с оглед задълбочаващата се епидемиологична обстановка, причинена от COVID-19.

КИБЕРСИГУРНОСТ

В същото време и Държавна агенция „Електронно управление“ разпространи съвети и най-добри практики за киберсигурност до администрациите, бизнеса и гражданите, работещи отдалечено.

За много организации и компании това е първият път, когато имат служители, работещи дистанционно, което предполага липсата на указания как да предпазят информацията и устройствата си от кибер заплахи. Ето няколко съвета към всички, които искат да защитят мрежата и данните си, работейки и общувайки отдалечено.

1. Използвайте Мениджър на пароли

Мениджърът на пароли е чудесен начин да защитите всички онлайн акаунти и пароли на вашия екип. LastPass и 1Password са две от най-популярните системи за управление и за съхранение на криптирани пароли онлайн.

2. Направете двуфакторното удостоверяване стандарт

До много популярни бизнес софтуерни платформи се осъществява достъп през облака, което осигурява много предимства за екипите, работещи отдалечено - като безпроблемно сътрудничество и споделяне. Недостатъкът обаче е, че може да бъде по-лесно за някой, който не е служител, да се представи за потребител и да получи достъп до същите данни. Двуфакторната автентификация е метод, при който потребителят трябва да предостави две доказателства: нещо, което знае (като парола) и нещо, което има (като хардуерен жетон или мобилен телефон, който генерира уникален код).

3. Внедрете софтуер за защита на крайните точки

Осигуряването на защита на крайните точки (или устройства за крайни потребители като лаптопи, таблети и мобилни устройства) е един от най-важните приоритети за защита на служителите, работещи отдалечено. Софтуерът за сигурност на крайните точки използва криптиране и контрол на приложенията, за да защити достъпа до мрежата, контролирайки сигурността в тези точки на достъп за наблюдение и блокиране на рискови дейности.

4. Обучете персонала си за спазване на физическата безопасност на своите устройства

• Използвайте защита с парола и заключване на екраните, като се използва най-сигурният метод, наличен за всяко устройство;

• Никога не изпускайте устройствата си от поглед;

• Не позволявайте на никой друг да използва вашето устройство или да включва нещо в него, например USB;

• Инсталирайте софтуер за проследяване или опции „Find My Device“ за всяко устройство;

• Винаги архивирайте вашите файлове;

• Шифровайте чувствителните данни.

5. Избягвайте обществени или несигурни Wi-Fi мрежи и защитете вашите домашни Wi-Fi мрежи

• За тези, които ползват обществени Wi-Fi мрежи:

Когато е възможно, избягвайте обществени Wi-Fi мрежи. Несигурният трафик, включително чувствителна информация и идентификационни данни за влизане, може лесно да бъдат прихванати от хакер. Несигурните Wi-Fi мрежи могат да се използват и за разпространение на зловреден софтуер или за подправяне на обществена Wi-Fi мрежа за привличане на потребители и компрометиране на техните данни, без те да знаят.

• За тези, които ползват домашни Wi-Fi мрежи:

Почти всяка домашна мрежа е безжична (Wi-Fi) мрежа. Това дава възможност на всичките ви устройства да се свързват с Интернет. Препоръчваме следните стъпки, за да защитите Wi-Fi мрежите:

 Промяна на паролата по подразбиране на администратора;

 Разрешете достъп до мрежата само на хора, на които имате доверие;

 Направете паролите силни;

6. Използвайте виртуална частна мрежа (VPN)

Тя осигурява онлайн поверителност и анонимност чрез създаване на частна мрежа от публична интернет връзка. VPN мрежите могат да маскират адреса на вашия интернет протокол (IP), така че вашата онлайн активност вече да не се проследява. Бизнесът трябва да гарантира, че служителите им се свързват към мрежата на фирмата си чрез VPN и всички ключови приложения са достъпни чрез VPN.

7. Актуализирайте софтуера на всички устройства до последна версия

Кибер атакуващите постоянно търсят нови уязвимости в софтуера, който вашите устройства използват, за да ги хакнат. За да поддържате софтуера, просто активирайте автоматично актуализиране, когато е възможно. Това правило важи за почти всяка технология, свързана към мрежа.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата