България получи първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, обяви късно вечерта в петък във Фейсбук министър-председателят Росен Желязков. С придобиването на многоцелевите изтребители F-16 Block 70, способни да изпълняват широк спектър от задачи, бойната ни авиация ще изгради нови способности, с които Военновъздушните сили ще постигнат пълна оперативна съвместимост със съюзниците от НАТО и ЕС, коментира още премиерът.
Българският самолет F-16 Block 70 бе предаден официално на страната ни в присъствието на ръководството на компанията-производител „Локхийд Мартин“, представители на Конгреса и на Сената на САЩ, на Министерството на отбраната и Военновъздушните сили на САЩ, както и на местната власт в щата Южна Каролина.
Общо 16 изтребителя ще получи страната ни по силата на двата договора, сключени през 2019 г. и 2022 г. Проектът се изпълнява на два етапа, по всеки от които е предвидено да се придобият по 8 самолета F-16 Block 70. Предвидено е първите два многоцелеви изтребителя да пристигнат в България през април тази година. Останалите 6 самолета F-16 Block 70 се очаква да пристигнат от САЩ у нас до края на 2025 г., а вторите - до края на 2027 г.
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати. Вече започна обучението и на инженерно-техническия състав, като се планира над 100 специалисти да бъдат обучени съобразно графика за пристигането на самолетите в България.
Приемането на въоръжение на новите самолети е сериозна промяна в бойните възможности на ВВС, защото F-16 Block 70 е най-добрият многоцелеви изтребител от четвърто поколение. Това обяви ден по-рано военният министър Атанас Запрянов на производствената линия в Грийнвил, Южна Каролина, където се сглобяват най-новите F-16 Block 70 – самолетите, които ще носят националния ни флаг и ще поставят България сред водещите членове на НАТО.
Заедно с него е делегация, в която са включени зам.-министърът на отбраната Аделина Николова, зам.-началникът на отбраната ген.-лейт. Красимир Кънев, командирът на Военновъздушните сили ген.-майор Димитър Петров и директорът на дирекция „Политика по въоръженията“ полк. Владислав Шекеров.
Всички те посетиха завода ден преди официалното приемане на първия самолет, където се срещнаха с ръководството на „Локхийд Мартин“. Разговорите са били съсредоточени върху напредъка по програмата за производство на 16-те нови самолета за ВВС и бъдещото сътрудничество. Българите са разгледали производствените помещения, където се сглобяват машините, и подписаха четвъртия изтребител за българските ВВС, който е на конвейра. След това разговаряха с българските инженери и техници. Те са на обучение за поддръжка на новите самолети. Това обучение е ключово за успешната интеграция на новите F-16 Block 70 в българската бойна авиация.
„Българските инженери и техници, които се обучават в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, са способни да усвоят самолета. Това са специалисти, които имат възможности и са силно заинтересовани добре да усвояват обучението за поддръжката на новите самолети“, каза министър Атанас Запрянов след срещата с тях. „Оценката на американските инструктори е, че нашите инженери и техници се справят отлично с обучението. Това е сложна техника и ние трябва да направим възможното, за да задържим в редиците на Българската армия новото поколение летателен и инженерно-технически състав, които ще експлоатират новите многоцелеви изтребители“, категоричен беше министърът на отбраната.
България ще получи общо 16 изтребителя по силата на двата договора, сключени през 2019 г. и 2022 г. За тях се плащат около 5 млрд.лв
F-16 Block 70 е сред най-модерните бойни самолети в света, оборудван с иновативен радар с активна фазирана антенна решетка, с модернизиран компютър за планиране на мисии, усъвършенствани пилотски дисплеи и система за избягване на сблъсък със земята. С тези подобрения той осигурява скорост, гъвкавост и защита, необходими на един многоцелеви самолет според изискванията на съвременния въздушен бой.
Първият български изтребител F-16 вече успешно премина тестове за летателни и свръхзвукови способности, а в последните месеци беше използван за обучение на техническия състав. Очаква се през април първите два самолета - едноместен D-модел и двуместен C-модел да бъдат на българска земя. До края на 2025 г. страната ни трябва да получи всички осем машини (шест едноместни и два двуместни) по първия договор и да има достатъчно обучени пилоти и механици за тяхното използване.