С възпоменателни събития в цялата страна днес ще бъдат отбелязани 152 години от гибелта на Васил Левски. Апостола на свободата е обесен на 18 февруари 1873 г. в София, но по традиция от средата на миналия век паметта на най-големия национален герой на България се почита на 19 февруари.
Церемонията с най-височайше държавно присъствие ще се проведе на паметника на Васил Левски в столицата. От 18:00 ч. там своята почит ще отдадат президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Националната гвардейска част ще постави почетни часови пред паметника на Апостола в центъра на София през целия ден. От 11:00 ч. на ритуала пред паметника на Левски в кв. "Горубляне" ще участва представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски.
Мерки за сигурност
Гражданите и гостите на столицата ще имат достъп до зоната за сигурност от 15:00 до 17:00 ч. през три пункта за проверка - на кръстовището на бул. "Васил Левски" и ул. "Оборище"; при бул. "Дондуков" и бул. "Васил Левски"; и при бул. "Янко Сакъзов" и ул. "Панайот Волов". След 17:00 ч. и до приключване на мероприятието достъп до зоната няма да бъде разрешен, съобщиха от Националната служба за охрана (НСО).
Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети, общоопасни средства и вещества. Гражданите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани до мероприятието. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван.
Цветя пред паметника на Апостола ще може да бъдат полагани днес до 17:00 ч. и след приключване на официалната церемония. За времето от 15:00 до 20:00 ч. се въвежда забрана за полети с дронове с обхват на забранената зона - кръг с център: 42°41'48"N 023°20'07"E и радиус 1000 м, съобщиха още от НСО.
18 или 19 февруари
18 февруари е коректната дата за отдаване на почит към гибелта на Васил Левски, коментира през 2024 г. преподавателят по българска история във Великотърновския университет проф. Петко Петков. Тогава пред БТА той припомни, че след въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. на датите по стар стил от XIX век са добавени 12 дни.
През 50-те години на миналия век обаче е станала грешка, когато 18 февруари се е паднал в неделен ден, а народната власт е решила, че трудно би се осъществило поклонение в почивния ден и била издадена заповед гибелта на Апостола да се почита на 19 февруари. Историкът уточни, че коректната дата 18 февруари вече е в учебниците по история, а Велико Търново е сред първите градове, където годишнината се чества на 18 февруари още от 2009 г.
Туристически маршрут
Започва изграждането на туристически маршрут "Пътят на Левски", предава БНТ.
Маршрутът ще тръгне от Троян, ще свързва Северна и Южна България и ще преминава през места свързани с делото на Апостола.
Проектът на е на сдружението "Троян в бъдещето".
Николай Тодоров, член на сдружението и на комитета "Васил Левски" поясни какво се предвижда:
"Предстои изграждане на туристическа пътека за спорт и за отдих, с постоянна маркировка, с места за отдих и с табла, които да разказват историята на района свързана с Васил Левски и най-важните неща, които съпътстват неговото дело."
Тази година ще бъде завършен първият етап от проекта с поставяне на маркировка от Троян до северната граница на Национален парк "Централен Балкан".
"Догодина предвиждаме да обхванем планинската част в границите на парка и в третата година от юг към Сопот. Всичко това в името на следване на неговите завети, във възпоменаване на неговото дело", каза още Николай Тодоров.
Предстои картиране на района и определяне на местата за отдих.